17 Ağustos 2018 Cuma
Doç.Dr. Fedai Çavuş

Wın Wın

07.02.2014 14:24 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Doç.Dr. Fedai Çavuş
Türkiye Cumhuriyeti Devleti dünden bugüne farklı anlayıştaki insanlar tarafından idare edildi. Bu kapsamda Türkiye'de 61 tane hükümet kuruldu. Hükümet bir devletin yönetim şekline bağlı olarak devlet idaresini yürütmekle görevli siyasi topluluğun oluşturduğu organ şeklinde tanımlanabilir. Diğer bir ifadeyle hükümetler devlet adını verdiğimiz yapının uygulayıcısıdır.

      Her hükümetin kendi gerçekleri ve doğruları etrafında inşa ettiği birtakım planlar mevcuttur ki bunlara hükümet programları da denir. Planlar ve programlar bir amaç ve hedefe ulaşmak için yapılırlar. Bunların hepsi için genelde strateji kavramı kullanılır.

      2002 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti Devletini idare edenlerin stratejilerinin temel felsefesi, kendi tabirleriyle kazan-kazan (win ? win)şeklindedir.Buna benzer strateji rahmetli Turgut Özal zamanında bir koyup bin kazanacağız diyerek uygulanmıştı da bir koyup birçok şey kaybetmiştik. 2003 yılında ABD'nin Irak'ı Özgürleştirme Operasyonuna destek veren zamanın hükümeti yine Türkiye kazanacak umuduyla hareket etmiştir. Çağımızın haçlı seferinde Müslümanların namuslarının çiğnenmesine gözyummuştur.  Ama uluslararası ilişkilerde her zaman çıkarlar ön plandadır ve bunun için gerçek bir stratejik derinlik gerekir. Sonuç: Irak şimdi üç parçaya bölünmüş durumda ve bu parçalardan birisi Türkiye'nin güneydoğusunda bağımsız bir ülke gibi hareket ederek PKK'lı teröristleri barındırarak teröristlerin WIINNN Türkiye WINNN Irak içeresinde hareket ederek milletimize kurşun sıkmaları için destek veriyor ev sahipliği yapıyor.

      Bu stratejinin ikinci uygulaması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerinde denenmiş ve tabiri caizse zamanın cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ablukaya alınarak Annan planına onay vermesi durumunda hem KKTC'nin hem de Türkiye'nin uluslararası arenada karlı çıkacağı noktasında baskı yapılmıştır. Sonuç: Avrupa Birliği trenine binen Güney Kıbrıs Rum Kesimi müstakil bir ada devleti olarak yanımızdan WIIINNNN diye geçip gitti.

      Arkasından Libya, Mısır ve Suriye politikası geldi. Kankamız, kardeşimiz Esad bir anda Esed oldu. Yaptıklarımız bizim lider bir ülke olmamızı sağladı!!!!!! Kimin ya da neyin lideri? Amerika'nın Genişletilmiş Ortadoğu Projesinin. Lider doğulmaz lider olunur felsefesiyle winwin politikasına devam ediliyor.

      Son politikamız, çözüm süreciyle kazan-kazan. Bu politikayla birlikte ortalık hareketlendi.

      Yanımızdan APO geçiyor WIIINNNN?.

      Arkamızdan Obama WIIINNNN?

      Sağımızdan Barzani WIIINNNN?

      Diğer yanımızdan Karayılan WIIINNNN?

      Dörtbir yandan Akil adamlar  WIIINNNN?.WIIINNNN?.

      Dikkat !!!!!KüüüütttttGüüümmmm, yanımızdan geçmek yerine üzerimizdengeçtiler, geçiyorlar. Türk Milleti yaralı, Hak'ın rahmetine kavuşanlar var. Başımız sağolsun.  Allah Rahmetini esirgemesin, kalanlara akıl, irfan versin (Amin). (Aklını kullanmayanlara da akil versin.)

Etiketler : Wın Wın
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.