22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > HABERLER > Üniversite Sağlık Merkezi Açıldı

Üniversite Sağlık Merkezi Açıldı

28.11.2016 23:07 12 14 16 18 yazdır
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlüğünden Mediko Sosyal Sağlık Merkezi biriminin kurulması talebinde bulunmuştuk Kampüse Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık Merkezi Açıldı
Üniversite Sağlık Merkezi Açıldı
29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı Kanunun "Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi" başlıklı 84. ek maddesi ile kurulan üniversitemize aynı kanunun geçici 1. maddesi ile kadrolar ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenmiştir.

Kanun ekinde yer alan "İhdası uygun görülen kadrolar" çizelgesi incelendiğinde üniversitenize 2 uzman tabip, 2 tabip, 1 diş tabibi, 1 diyetisyen, 5 hemşire ve 1 psikolog serbest kadrosun ihdas edildiği görülmektedir.

6.11.1981 tarih ve 17506 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2547 sayılı  Yükseköğretim Kanunu "Sosyal hizmetler" başlıklı 47. maddesinde ise; "Faaliyetlerin Düzenlenmesi:

a. Yükseköğretim kurumları, Yükseköğretim Kurulunun yapacağı plan ve programlar uyarınca, öğrencilerin beden ve ruh sağlığının korunması, barınma, beslenme, çalışma, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılamak ve bu amaçla bütçe imkanları nispetinde okuma salonları, yataklı sağlık merkezleri, mediko-sosyal merkezleri, öğrenci kantin ve lokantaları açmak, toplantı, sinema ve tiyatro salonları, spor salon ve sahaları, kamp yerleri sağlamakla ve bunlardan öğrencilerin en iyi şekilde yararlanmaları için gerekli önlemleri almakla görevlidirler.

b. Yükseköğretim kurumları, özel ve kamu kuruluşları ile işbirliği yaparak mezunlarına iş bulmakta yardımcı olurlar.

c. Üniversiteler rehberlik ve psikolojik danışma merkezleri kurar, öğrencilerin kişisel ve ailevi sorunlarını çözümlemeye çalışır.

d. Kamu kuruluşları adına, Üniversitelerde okuyacak öğrencilere bu kuruluşlarca verilecek bursların bilim dallarına dağılımı ve sayısı, insan gücü ihtiyacı ve öğretim elemanı yetiştirilmesi bakımından, devlet kalkınma planları ilke ve hedeflerine göre Yükseköğretim Kurulu tarafından belirtilir. Burslu öğrencilerin harçları ile laboratuvar, sınav ve diploma masrafları burs kapsamına girer." hükümleri bulunmaktadır.Bu hükümlere istinaden 03.02.1984 tarih ve 18301 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan YükseköğretimKurumları, Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama  Yönetmeliği yayımlanmıştır.

6.11.1981 tarih ve 17506 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ilgili maddeleri ve üniversitelerde kurulacak Mediko-Sosyal, Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi'nin teşkilatlanması, yönetimi, çalışmaları, görevlilerin yetki ve sorumluluklarına ilişkin genel hükümleri kapsayan 03.02.1984 tarih ve 18301 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yükseköğretim            Kurumları, Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca 7 gün 24 saat Üniversite öğrencilerine, akademik ve idari bütün personeline kapsamlı olarak, koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basmak ayakta tedavi hizmeti veren Mediko Sosyal Sağlık Merkezi kurulması bir zorunluluktur.

 Bu hükümler ışığında üniversitenize tahsis edilen kadrolar incelendiğinde yeterli sayıda "Mediko Sosyal" sağlık personeli bulunmaktadır. Ancak, bu birimin kurulup aktif olarak çalıştırılmaması nedeniyle üniversiteniz öğrencileri, akademik ve idari personelinin istenmeyen acil bir sağlık sorununda üniversitenizde bulunmayan mediko-sosyal merkezi nedeniyle yaşanılacak olan sağlık sorunlarında üniversiteniz yönetiminin sorumlu olacağı da unutulmamalıdır.

Bu nedenle, yukarıda yer verdiğimiz 2547 sayılı kanun ve yönetmelik hükümleri uyarınca üniversiteniz uhdesine ait boş bulunan serbest kadroların acilen doldurularak Mediko Sosyal Sağlık Merkezi biriminin kurulması, bu birimde göreve başlatılan doktor, hemşire ve sağlık memurlarının 7 gün 24 saat üniversiteniz öğrencileri, akademik ve idari personeline acil sağlık müdahaleleri için hazır bulunması, muayene, laboratuvar tetkikleri, aşılama, küçük cerrahi müdahaleler, pansuman, enjeksiyon, serum, müşahede hizmetleri vb. alanlarda hizmet verilebilmesi, öğrenci ve çalışanlara yönelik olarak ambulans hizmeti verilmesini talep etmiş müteakip defalar kurum idari kurullarında talebimzi yenilemiştik.


Sağlık Bakanlığının Aile Sağlık Merkezleri görevi kapsamında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Kampüsü içerisine üniversitemiz öğrencileri, akademik ve idari personelinin sağlık sorunlarına müdahale edilmesi için Aile Sağlık Merkezi yapılarak gerekli donanım ve personel ihtiyacı karşılanmıştır.

İlgililere teşekür ederiz.


Mediko Sosyal Sağlık Merkezi Talebinde Bulunduk

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörlüğünden mevzuat hükümleri uyarınca Mediko Sosyal Sağlık Merkezi biriminin kurulması talebinde bulunduk.09.03.2014 20:30:44

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri