17 Ekim 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Ahmet Kandemir > Sendikacılık Nedir?
Ahmet Kandemir

Sendikacılık Nedir?

30.11.2016 23:25 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ahmet Kandemir

Sendikacılık gerekli olan bilgi birikimi ve donanımına sahip olmak için temel hukuki bilgileri, genel mevzuatı, MEB'le ilgili tüm mevzuatı bilmek ve bu mevzuatlara nereden ve nasıl ulaşabileceğini bilmek ve bu mevzuata ulaşabilmek için gerekli teknolojik alt yapıya sahip olmaktır.


Akabinde anlık olarak Hukuki ve Mevzuat değişiklik gündemini ve ülkedeki siyasal, ekonomik ve sosyal gündemi takip etmek, gerekli olunan sosyal, bürokratik ve siyasal çevreye sahip olmak ve bu sosyal ve siyasal çevreyi genişletmek için gayret sarf etmek, Üye ve hedef kitle ile iletişim kurmak, sendikacılığa geçmişte hizmetleri olanları tanımak ve ahde vefa göstermektir. Sendikayı yönetirken üye ve hedef kitle ile iletişimde iken kişisel hırs ve nefsi duygularla hareket etmemektir.


Bunları bildikten ve uyguladıktan sonra üyelerin ve hedef kitlenin size ulaşabilmesi için gerekli iletişim yollarını açık tutmak, gerekli nezaket ve saygı kurallarını bilmek azami derecede hoşgörülü olmak size ihtiyaç duyulacağını düşünerek 24 saat telefonunuzu açık tutmaktır.


Ve size ihtiyaç duyulduğunda ki bu ihtiyaç hukuki, mevzuat, sosyal, bürokratik ve siyasal çevre yardımı, yol gösterme bir başkasına yönlendirme olabilir. İşte sendikacılık bu bağlamda üye ya da hedef kitle sizi aradığında gecenin üçü dahi olsa samimi ve içten bir şekilde buyur gardaş demektir.


Size iletilen sorunu tüm olasılıkları ile yapılması gereken ve yapılmaması gerekenler ile umut vermeden, gerçekleri tüm çıplaklığıyla, sırt sıvazlamadan anlatmak demektir. Benim uyguladığım yöntem budur. Gerisi garnitürdür.


Bir hukuksuzluk olduğunu düşündüğünüz konu sadece okulda mı oluyor, Sadece o ilçede mi, Sadece o ilde mi oluyor, Bakanlık kaynaklı mı öncelikle bunun değerlendirilmesi yapıldıktan sonra çözm ortaya konulmalıdır. Bu nedenle kendimi yenilemek ve günlük değişen mevzuata hâkim olmak o gün çıkan genelge, yazı ve görüşleri bulmak için günlük tarama, tasnifleme ve haberleştirme akabinde kamuoyuna duyurma işlemi yapmaktayım.


Bu tarama ve tasnifleme işlemini yapmak için;  Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı genel müdürlükleri-alt birimlerin internet siteleri ve tüm il milli eğitim müdürlüklerinin internet siteleri ve bazı ilçe milli eğitim müdürlüklerinin internet siteleri, sendika genel merkezlerinin internet siteleri olmak üzere 250'ye yakın resmi internet sitesi bilgisayarıma kayıtlı olan bir program aracılığıyla 15 dakikada bir taranarak bir gün öncesine göre değişiklikler renkli olacak şekilde tarama komutu verildikten sonra tarayıcı vasıtasıyla bilgisayar ekranına yansıtılmaktadır.


Bu program bu internet sitelerini hafızasında tutmakta bir gün önceki taramaya göre yeni eklenen haber ve belgeleri ekrana getirmektedir. Bu haber ve belgeleri inceleyerek bilgisayarı indirmekteyim, günlük olarak ortalama 300 civarında belge bilgisayara indirilmektedir.

Akşam saat 19.00 da başlayan Hafta içinde mesai günleirnde 5 kez akşamları yapılan "Belge Tarama" işlemi rutin olarak tarafımca yapılmaktadır.  Günlük olarak yapılan tarama, tasnifleme ve haberleştirme işlemi her akşam saat 19:00 da başlamakta ve bu işlemler 5-6 saate yakın sürmektedir.

Bu işlem sonucunda 150-200 kadar internet sitesi ekranda açılmakta tarafımca bu sitelere tek tek bakılarak bir gün öncekine göre değişiklik içeren belgeler bilgisayara indirilmektedir. Belgelerin bilgisayara indirilme işlemi bittikten sonra "Belge Tasnifleme" işlemine geçilmektedir. Bir günlük sapma diğer günün iş yükünü artırmaktadır.

Bilgisayara her akşam inen günlük 250-300 adet belge tek tek açılıp göz ucu ile bakıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığına ait olan belgeler gün/ay/yıl ve sayı olarak yıl yıl tasniflenmektedir. Yapılan "Belge Tasnifleme" sonucunda günlük 15-20 kadar belge sonra Milli Eğitim Bakanlığına ait çıkmaktadır. 2000 yılında bu güne kadar rutin olarak bu işlem tarafımca yapılmaktadır.

İndirilen belgelerden Tasnifleme, ayıklama ve karşılaştırma işleminden sonra haber değeri olanlar, içlerinden kamuoyuna duyurulması gerekenler, eğitim çalışanları tarafından bilinmesi gerekenler ,eğitim çalışanlarının bilgilendirilmesi amacıyla gece haber olarak hazırlanmakta ve www.memurlar.net'e haber olarak girilmekteve soyal medyadan bu geceden damlayanlar diyerek kamuoyuna duyurulmaktadır.

Bu zaman kadara MEB'e ait örneğin 2017 yılında Bakanlığa ait 30 adet genelge tasniflemişim, 1400 den fazlada belge tasniflemiştir. Bu güne kadar toplamda 1178 genelge ve 13685 resmi yazı tasniflenmiştir Bu işleri birileri yapmalı, biz bu işin delisi olarak bu işi yapıyoruz ki, biliyoruz telefonun ucunda sorularınıza cevap verebiliyorsak o cevapların arkasında bu günlük çalışmamız var. Zorla bu işi bize kimse yaptırmıyor sevdiğimizden yapıyoruz.

Kendimi nöbetçi mevzuatçı olarak görüyor ve her gün bu çalışmayı yapıyorum. Bu sayede tarafıma yöneltilen mevzua ve idari hukukla ilgili sorulara anlık olarak doğru ve güncel cevap veriyorum, binlerce haber ve makale yazıyorum.


Sendikacılar ne yapıyor diyenlere için yazdım tüm bunları, hani nöbet tutuyor ya ana kuzuları eli tüfekte bizde her gün her gece 1-2'lere kadar nöbet tutuyoruz. Resmi gazete yayınlanacak ne var hangi yönetmelik değişti, gene ne peşindeler hangi hinlik devrede, hangi belgeyi bakanlık bugün yayınladı vs. takip ediyoruz. Bilgisayarın başında klavyede sağ elimin bileğinde mor bir leke var maus lekesi. Kiminin alın teri vardır. Bizdeki ise hem alın teri hem de bilek lekesi. 


Bu konuda eğitim çalışanlarına hizmet etmeye çalışıyoruz. Bir nevi nöbetçi mevzuatçı olarak Türkiye'nin her yerinden sosyal medya, whatsap, Messenger, e-mail ve bizzat telefonla gelen sorulara cevap veriyoruz. "Haksızlığın karşısında ELİF gibi dik, hakkın yanında VAV gibi mütevaziyiz." Her daim eğitim çalışanlarının hizmetindeyiz.


"İnsandır sanıyordum mukaddes yüke hamal. Hamallık ki, sonunda, ne rütbe var, ne de mal." Bizimkisi bu mana, biri desin "Allah razı olsun" o bize hem rütbe olur, hem de mal.

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Osmaniye İl Başkanı
Ahmet KANDEMİR

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.