19 Ekim 2018 Cuma
Anasayfa > HABERLER > ŞEHİTLER DİYARI OSMANİYE'MİZE HOŞGELDİNİZ

ŞEHİTLER DİYARI OSMANİYE'MİZE HOŞGELDİNİZ

09.12.2016 15:23 12 14 16 18 yazdır
Osmaniye'mizin adının "ŞEHİT OSMANİYE" olmasını ve şehrimizin giriş noktalarına "ŞEHİTLER DİYARI OSMANİYE'MİZE HOŞGELDİNİZ" levhası yapılması öneriyoruz.
ŞEHİTLER DİYARI OSMANİYE'MİZE HOŞGELDİNİZ
Sendikamız, ilimizde eğitim öğretim hizmet kolunda kamu çalışanlarına hizmet sunmakta olan bir sivil toplum kuruluşu olup il genelinde sendikal faaliyette bulunmaktadır. Sendikacılık faaliyetlerinin yanı sıra ilimizin gelişmesi, kalkınması ve sorunlarının çözümü noktasında da faaliyette bulunmaktadır.


İlimiz genelinde 2016 yılı Kasım ve Aralık aylarında yapmış olduğumuz delege ve iş yeri temsilcileri toplantısında sendikal faaliyetlerin yanı sıra ilimizin sorunları ve çözüm önerileri hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuş, bu kapsamda ortaya çıkan ortak görüşler karara bağlanmıştır. Toplantılarımız sonucunda alınan kararlarda ilimizle ilgili olarak "Osmaniye'mizin İl oluşunun 20 yılını kutlarken;

Osmaniye'mizde sokağa çıkıp sorsanız millete, nerelisin diye der ki ; Darendeliyim, Kahraman Maraşlıyım, Andırınlıyım, Urfalıyım der de der.  E peki bu insanlara Osmaniye'liyim nasıl dedirtirsiniz. Kentin ferdi o kentle gurur duyarsa kentlilik bilinci gelişir. O kentle gurur duyduğundan kentin ismini kullanarak ben Osmaniye'liyim der. Demeli, zaten dedesi Osmaniye'de doğmuş hala Osmaniye'liyim demiyor, neden mi? Çünkü Osmaniye'nin değerini ve değerlerini bilmiyor.

 

Peki bu değerler nasıl öğretilecek? Şöyle ki; Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda mağlup olan Osmanlı İmparatorluğu'nun neticede 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi'ni imzalama durumuna gelmesi ile, İtilaf Devletleri'ne bu büyük imparatorluğu ortadan kaldırma, yani Şark Meselesi'ni tamamen kendi istedikleri şekilde halletme fırsatını vermiş akabinde Çukurova'da İngiliz-Fransız ortak harekatı 1918 yılının Aralık ayında başlayarak, 19 Aralık günü Osmaniye ve 27 Aralık günü de Pozantı'nın işgal edilmesiyle tamamlanmıştır. Bir müddet sonra yani 15 Eylül 1919 tarihinde, gerçekleşen "Suriye İtilafnamesi" ile bölge tam bir Fransız işgaline dönüşmüştür. Bölge halkının bu işgale başından beri karşı koyması, bu yöredeki milli mukavemetin temelini oluşturmuştur.

 

Ayrıca bölge halkını harekete geçirecek başka sebepler de mevcuttur. Bunlardan birisi de, Fransızların silahlandırıp himaye ettiği Ermeniler yüzünden; Türklerde can, mal ve namus emniyeti diye bir şey kalmamıştır.

 

İşte bu durum karşısında halk, devletten beklediğini bulamamış ve nefs-i müdafaa durumuna geçerek bölgede "Çete Harbi"ni başlatmıştır. Önce ferdi, sonra kitle hareketine dönüşen bu mücadele, güneyde Milli Mukavemeti ortaya çıkarmıştır. Böylelikle bütün Çukurova'da başlayan milli direnişler, Osmaniye mıntıkasında da kendisini göstermiştir.

 

Bu milli direnişlerin sonucunda Bahçe ve Haruniye'de (Düziçi) yapılan savaşlar; Osmaniye'de Kovanbaşı ve Kanlı Geçit Savaşları ve Mamure Baskını adıyla önemli muharebeler cereyan etmiştir.

 

Fransızların Antep ve İslâhiye ile irtibatı kesmiyerek buradaki birliklerini takviye etmek, ayrıca Katma-Kilis ve Halep yollarını elde tutmak istediklerinden dolayı Osmaniye'deki demiryolu ve karayoluna hakim olma çabaları, Kuva-yı Milliye'nin Çukurova'daki kahramanca direnişleri nedeni,yle Fransa'nın buradaki bütün ümitlerini bitirmiş ve gerekli olan asker ve cephane sevkiyatlarını yapamaz hale gelmiştir. Bu nedenle Fransa, 20 Ekim 1921'de Türkiye ile Ankara İtilafnamesi'ni imzalayarak bölgeyi terk etmiştir. Bu itilafnameye göre; 5 Ocak 1922'de Adana'dan ve 7 Ocak 1922'de de Osmaniye'den çekilerek, geldikleri gibi gitmişlerdir.

 

Osmaniye ve civarında gerçekleşen kahramanca direnişler; Fransızların etkili bir şekilde Antep, Maraş ve Urfa civarına geçmesi engellenmiştir. Antep Gazi, Maraş Kahraman, Urfa Şanlı'dır. Bu illerimizin bu payeleri almasında bir çok kahramanlıklar vardır. Fakat bu illerimizin dışında bu kahramanlıkların alınmasında büyük rol oynayan Osmaniye ve civarında gerçekleşen kahramanca direnişlerdir. Dolayısyla Kahraman Maraş Edeler Diyarı, Aydın Efeler Diyarı, Erzurum Dadaşlar Diyarı, Elazığ Gakgoşlar Diyarı ise Kurtuluş savaşında verdiği amansız mücadele ve şehitleriyle ve terörle mücadeleye verdiği yüzlerce Şehitle, OSMANİYE Şehitler Diyarıdır.

 

Antep GAZİ ise, Maraş KAHRAMAN ise, Urfa ŞANLI ise Osmaniye'de ŞEHİT'tir. Bu bağlamda Şehitler Diyarı Osmaniye'mizin adının "ŞEHİT OSMANİYE" olması ve şehrimizin giriş ve çıkışına "Şehitler Diyarına Hoşgeldiniz" levhası yapılması gerekmektedir.

 

Bu şekilde Osmaniye iller arasında yerine oturacaktır. Adana Osmaniye'mi şeklindeki sorularla muhatap olunmayacaktır. Kurtuluş savaşında verdiği amansız mücadele ve şehitleriyle ve terörle mücadeleye verdiği yüzlerce Şehitle Osmaniye'miz "ŞEHİT OSMANİYE" payesini almalıdır.


Bu bağlamda Türk Eğitim Sen olarak yapılan toplntılarda; Şehitler Diyarı Osmaniye'mizin adının "ŞEHİT OSMANİYE" olmasını öneriyoruz." kararı alınmış, şehrimizin giriş noktalarına "ŞEHİTLER DİYARINA HOŞGELDİNİZ" levhası yapılması önerilmiştir.


Delegelerimiz ve iş yeri temsilcilerimizden gelen bu taleplerin çözümünde belediyemizin yetkili olduğu düşünüldüğünden konunun başkanlığınızca çözüme kavuşturulması gerekmektedir.Bu kapsamda; ilimizin adının "ŞEHİT OSMANİYE" olarak değiştirilmesi konusunda başkanlığınızca girişimde bulunulması ve şehrimizin girişlerine "ŞEHİTLER DİYARINA HOŞGELDİNİZ" levhası yapılmasını talep ettik.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri