15 Kasım 2018 Perşembe
Anasayfa > HABERLER > Sayın Nail ANLAR; Hukukun Üstünlüğümü Üstünlerin Hukukumu?

Sayın Nail ANLAR; Hukukun Üstünlüğümü Üstünlerin Hukukumu?

26.04.2015 22:42 12 14 16 18 yazdır
Yönetmelikle kurulmuş bir komisyonu çalıştırmayan, yönetmelikle teklif edilen bir müdür yardımcısını atamayan zihniyet nedir? Hukukun üstünlüğümü üstünlerin hukukumu?
Sayın Nail ANLAR; Hukukun Üstünlüğümü Üstünlerin Hukukumu?

1- Yönetmeliğin "Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme" başlıklı 23. maddesinde "(1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumlarına, görevlendirilecekleri tarih itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyor olmaları kaydıyla, görevlendirme yapılacak eğitim kurumunda veya eğitim kurumunun bulunduğu ilçe ve ildeki eğitim kurumlarında halen yönetici veya öğretmen olarak görev yapanlar arasından, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirilir." hükmü mevcut olup hüküm uyarınca müdür yardımcısı görevlendirmeleri okul müdürünün inhası üzerine il milli eğitim müdürünün teklifiyle vali tarafından görevlendirilecektir.


Hükmüne istinaden okul müdürünün teklifine göre görevlendirilmeyen müdür yardımcısını görevlendirmeyip dışarıdan bir başkasını geçici müdür yardımcısı olarak görevlendirenleri Valilik İl İdare Kuruluna şikâyet etmiştik.


Sumbas HEM Müdür Yardımcılığına Şükrü Açık'ı Görevlendirmeyenleri Şikayet EttikSumbas Halk Eğitim Merkezi müdür yardımcılığı kadrosuna kurum müdürü Levent BİNİCİ'nin teklif ettiği Şükrü AÇIK'ı görevlendirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunduk.


Soruşturma sonuçlandı; Vali Yardımcısı Nail ANLAR tarafından yapılan soruşturma sonucunda; Okul müdürünün teklifin onaylanmamasının hukuki olmadığı sonucunu doğurmadığı bu nedenle hukuken yanlış olunduğu kanaati var ise idari yargı yoluna başvurulması gerektiği kanaati ile soruşturma dosyası kapatılmıştır.
Lakin okul müdürünün yönetmeliğe göre teklif ettiği Şükrü Açık'ın görevlendirilmeyip kimin teklif ettiği dahi belli olmayan yönetmeliklere aykırı olarak geçici olarak görevlendirilen Salih Hazır'ın nasıl görevlendirildiğine hiç değinilmeden bu şekilde bir karar verilmesi bizi şaşırtmamıştır.


Çünkü okul müdürü Levent BİNİCİ'nin görev süresi Haziranda dolacaktır. Bu görev süresinin dolacak olması düşünülmeden dosyanın neden kapatıldığı ya da Şükrü AÇIK'ın neden yönetmelikte yazan hükümlere göre görevlendirilmediği izah edilemez.


Çünkü karar vericiler Levent BİNİCİ'nin görev süresini uzatmayıp yerine görevlendirecekleri okul müdürünün müdür yardımcısı görevlendirmesini istemektedirler.


Burada aklımıza yönetmelik hukukumu geçerli yoksa üstünlerin hukukumu? Sorusu gelmektedir.


2- 18.11.2012 tarihli ve 28471 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan "Millî Eğitim Bakanlığı İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinin "İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu" başlıklı 24. maddesindeki hükümlerine göre İl millî eğitim danışma komisyonu, il millî eğitim müdürünün teklifi ve başkanın çağrısı üzerine biri öğretim yılı başında, diğeri de öğretim yılı sonunda olmak üzere yılda en az iki defa toplanmaktadır.


İl milli Eğitim Müdürlüğü bu toplantıları bu güne kadar yapmadığı gerekçesi ile toplantıları yapmayan İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan ÇELİK'i Valilik İl İdare Kuruluna şikâyet etmiştik.


İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu neden toplanmıyor?2013-2014 eğitim öğretim yılında İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu hiç toplanmamıştır.


Soruşturma sonuçlandı; Vali Yardımcısı Nail ANLAR tarafından yapılan soruşturma sonucunda; İl Millî Eğitim Danışma Komisyonunun bağlayıcı kararlarının olmadığı, 2 yıllık yeni bir uygulama olduğu (Hiç toplanmadığından bağlayıcı olmadığı konusunda nasıl yorum yapılmış anlayamadık) çevre illerin bazılarında bu komisyonunda oluşturulmadığı ve işlevsellik kazandırılmadığı, komisyonun faaliyet göstermemesinin kamu zararı ve veya kişi mağduriyetlerine yol açmadığı, MEB denetçileri tarafından toplanmamasının tenkit veya tavsiye konuş yapılmadığı kanaati ile soruşturma dosyası kapatılmıştır.
Komisyon kurulmuyorsa işlevsellik kazanmıyorsa bunun sorumlusu kim, Yönetmeliğe uyulmuyorsa bu yönetmelik neden çıkarılmıştır, komisyonun bir üyesi olarak biz bu komisyonun kurularak konuşulmasını istiyoruz kafanızı kuma gömerek, Milli Eğitimin paydaşı olan sendikaları dinlemeden nasıl karar alıp uygulayacaksınız? Burada aklımıza yönetmelik hukukumu geçerli yoksa üstünlerin hukukumu? Sorusu gelmektedir.


Yönetmelikle kurulmuş bir komisyonu çalıştırmayan, yönetmelikle teklif edilen bir müdür yardımcısını atamayan fakat bir başkasının geçici müdürü yardımcı yapan zihniyet nedir? Hukukun üstünlüğümü üstünlerin hukukumu?


Kaldı ki; 08.06.2011 tarih ve 27958 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Valilik Ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev Ve Çalışma Yönetmeliğinin "İl idare kurulu müdürlüğünün görevleri" başlıklı 16. maddesi (b) fıkrasındaki; "(1) İl İdare Kurulu Müdürlüğünün görevleri şunlardır:


b) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu uyarıca; yükseköğretim kuruluş ve kurumlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlarının görevleri dolayısıyla ya da görevlerini yaptıkları sırada işledikleri suçlar hakkında il idare kurulunun verdiği kararlarla ilgili işlemleri yapmak," hükümlerine göre İl İdare Kurulu657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlarının görevleri dolayısıyla ya da görevlerini yaptıkları sırada işledikleri suçlar hakkında il idare kurulunun verdiği kararlarla ilgili işlemleri yapmaktır.


Bu işlemler yapılmamaktadır. Bize idari yargı yolu gösterilmektedir.


Kısacası Tuz kokmuştur.


Ahmet KANDEMİR
Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri