20 Ocak 2019 Pazar
Anasayfa > HABERLER > Sayın Kaymakam, Birileri Sizi Yanıltıyor mu?

Sayın Kaymakam, Birileri Sizi Yanıltıyor mu?

24.01.2015 21:57 12 14 16 18 yazdır
Kadirli İlçe Özel İdare Müdürlüğü Memur-Sen Kadirli İlçe Temsilciliği'nin özel idareye ait binada kiracı olduğunu niçin gizledi.
Sayın Kaymakam,  Birileri Sizi Yanıltıyor mu?
Sayın Kaymakam bey;
Memur-Sen Kadirli İlçe Temsilciliği'nin özel idareye ait binasında kiracı degilse binanın girişinde tabelası niye mevcut?
Özel idare müdürü her gün o binadan girerken tabelayı görmüyor mu?
Görüyorsa ki görüyordur. Bunlar burda kiracı degil, tabelaları niye burada asılı diye düşünmüyor?
Yok tabela orada asılı ise bunlar kiracıdır. O zaman neden" kiracı degildir." diye yazı yazdınız?
Yoksa şikayetimiz üzerine apar topar çıktılar mı?


İşte sordugumuz sorular;


Bu arada Eğitim Bir Sen kiracı mı degilmi ona hiç cevap vermemişsiniz. Cevap bekliyoruz ama cevap vermeyeceksiniz biliyoruz.
İşte verdiginiz cevap;
İşte şikayetimiz,

OSMANİYE VALİLİĞİNE

(İl İdare Kurulu Müdürlüğü)

 

 

İlgi:   a) 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu

         b) 01.12.2014 tarih ve 941 sayılı yazımız

         c) Kadirli İlçe Özel İdare Müdürlüğü'nün 16.12.2014 tarih ve 14057 sayılı yazısı

 

 

İlimiz Kadirli ilçesi Kadirli Kaymakamlığı'na İlgi (b) yazımız ile müracaat ederek bir kısım bilgi ve belgelerin paylaşıma açılmasını talep ettik.

 

Kadirli  Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü de paylaşıma açılmasını talep ettiğimiz bilgi ve belgelerle ilgili olarak tarafımıza gönderdiği İlgi (c) yazısında "Söz konusu sendikalar Kadirli İlçe Özel İdare İşhanında kiracı olarak bulunmamaktadır."diyerek talebimiz cevap vermiştir.

 

Oysa ki, Kadirli  Kaymakamlığı İlçe Özel İdareMüdürlüğü; İlgi (a) Kanunun 4. maddesinde "Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir"; 5. maddesinde ise "Kurum ve kuruluşlar, bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idarî ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler"; amir hükümlerini göz ardı ederek istediğim bilgi ve belgeleri tarafıma vermemiştir.

 

     İlgi (a) Kanunun 1. maddesinde; "Bu Kanunun amacı; demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir." denilerek kamu kurumlarının icra ettiği iş ve işlemlerde şeffaflık sağlanması amaçlanmıştır. Ancak, Kadirli  Kaymakamlığı İlçe Özel İdareMüdürlüğü kendilerinin icra ettiği bir konuda istemiş olduğumuz bilgiyi vermeyerek Kanunun amacına aykırı hareket etmiştir. Bilgi ve belgeleri gizleyerek bilgi edinme müracaatımızı engellemiş, böylelikle de yapmış olduğu usulsüzlüklerin ortaya çıkmasını önlemeye çalışmıştır.

 

Ancak, sendikamızca yapılan araştırmaya göre ekte sunduğumuz fotoğraflardan da görüleceği üzere Kadirli Özel İdare İşhanı'nın girişinde Memur-Sen Sendikası'na ait tabela yer almakta ve Memur-Sen Sendikası Kadirli Temsilciliği Kadirli Özel İdare İşhanı'nın 6. Kat No: 1 adresinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ancak, Kadirli  Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri sendikamıza verdiği cevapta bu sendikanın kiracı olmadığını ifade ederek gerçeğe aykırı bilgiler vermiş, bu haliyle de mezkur Kanunun hükümlerine aykırı düşecek şekilde idari işlem gerçekleştirmiştir.

 

Diğer taraftan, İlgi (a) Kanunun "Ceza  Hükümleri" başlıklı 29. maddesinde "Bu Kanunun uygulanmasında ihmâli, kusuru veya kastı bulunan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında, işledikleri fiillerin genel hükümler çerçevesinde ceza kovuşturması gerektirmesi hususu saklı kalmak kaydıyla, tâbi oldukları mevzuatta yer alan disiplin cezaları uygulanır." hükmü mevcut olup hüküm uyarınca Kanuna aykırı hareket edenler hakkında disiplin cezalarının uygulanacağı ifade edilmiştir.

 

Bunun yanında, Kadirli  Kaymakamlığı İlçe Özel İdare  Müdürlüğü tarafımıza gerçeğe aykırı bilgiler verdiği gibi tarafımıza gönderilen yazıyı imzalayan Kadirli Kaymakamı Muhittin PAMUK'a da gerçeğe aykırı bilgiler vermiştir.

 

Bu nedenle de, yukarıda  izah ettiğimiz durumun Valiliğinizce araştırılması; Kadirli  Kaymakamlığı İlçe Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, hem bilgi edinme başvurumuza mezkur Kanunun hükümlerine aykırı düşecek şekilde gerçeğe aykırı bilgiler verdiğinden hemde Kadirli Kaymakamı Muhittin PAMUK'a da gerçeğe aykırı bilgiler verdiğinden haklarında soruşturma açılarak idari işlem yapılması ve şikâyetimiz üzerine Valiliğinizce yapılan iş ve işlemler hakkında tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

 

Gereğini talep ederim.

 

                                                                                                Ahmet KANDEMİR

                                                                                                  Şube Başkanı

 

 

 

 

Eki:    1- 01.12.2014 tarih ve 941 sayılı yazımız

         2- Kadirli İlçe Özel İdare Müdürlüğü'nün 16.12.2014 tarih ve 14057 sayılı yazısı

         3- 2 adet fotoğraf
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri