25 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > HABERLER > Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu iki nöbet şikayetimiz yapıldı

Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu iki nöbet şikayetimiz yapıldı

13.01.2015 21:38 12 14 16 18 yazdır
Merkez Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu Müdürü Cengiz AKDAĞ hakkında mevzuata aykırı olarak öğretmenlere nöbet görevi verdiğinden(birden fazla nöbet görevi) soruşturma açılmasını talep ettik.
Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu iki nöbet şikayetimiz yapıldı

Sayı

ŞBB.400.80/

12/01/2015

Konu

:  Merkez Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler

   İlkokulu Usulsüz Nöbet Görevi

 

 

 

OSMANİYE VALİLİĞİNE

(İl İdare Kurulu Müdürlüğü)

 

 

İlgi:   a) 26.07.2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Millî Eğitim

             Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

         b) Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 28.04.2014 tarih ve 1684682 sayılı yazısı

 

 

         Sendikamıza ulaşan bilgilere göre, İlimiz Merkez ilçesi Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu'nda görev yapan öğretmenlere haftada iki kez nöbet görevi verildiğiyönünde bilgiler gelmiştir.

 

         Bu bilgi üzerine sendikamızca, Merkez Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu Müdürlüğü'ne yazı yazılarak öğretmenlere haftada iki kez nöbet görevi verilmesinin yanlış olduğu ifade edilerek yapılan hatalı uygulamanın iptal edilmesi istenmiştir. (Ek-1)

 

         Merkez Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu Müdürlüğü tarafından yazımıza cevaben gönderilen 30.12.2014 tarih ve 177 sayılı yazıda "Okulumuz öğretmenlerine haftada iki kez nöbet görevi verilmesi ile ilgili gönderdiğiniz ilgi yazınız incelenmiştir. Okulumuzun fizikî şartları, öğretmen ve öğrenci sayısı gibi hususlar dikkate alındığında, haftada bir nöbet görevinin özellikle öğrenciler açısından risk oluşturduğu anlaşılmaktadır. İlgi yazınız üzerine öğretmenlerle yaptığımız toplantıda konu tüm detaylarıyla görüşülmüş, muhtemel riskler öğretmenlerimizce de dile getirilmiştir. Bu nedenle, ikinci dönem başında yapacağımız öğretmenler kurulu toplantısında konu tekrar gündeme alınmak ve karara bağlanmak üzere, bu dönem sonuna kadar uygulamanın mevcut hâliyle devamı uygun görülmektedir." denilerek talebimiz reddedilmiş ve öğretmenlere iki nöbet görevi verilmesi uygulamasına devam edilmiştir. (Ek-2)

 

Halbuki, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlarında öğretmenlerin nöbet görevi, İlgi (a) Yönetmeliğin "Öğretmenlerin nöbet görevi"  başlıklı 44. maddesinde yer almaktadır.

 

İlgi (a) Yönetmeliğin 44. maddesinde;

 

"Öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 ? (1) Bağımsız anaokulu ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

 

(2) Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez.

 

(3) Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

 

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

 

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

 

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

 

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren  bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

 

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla kısaltılabilir.

 

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

 

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Öğretmenlere yazılı olarak duyurulur."

 

Bu mevzuat hükümlerine göre; Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlarında öğretmenlere yukarıdaki mevzuatlarda açıkça düzenlenmeyen haftada iki kez nöbet konusunda kıyaslama yoluyla nöbet görevi verilemez.

Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokulu Müdürlüğü'nün  yazımıza cevaben verdiği resmi yazı ve ekinde bulunan 22.12.2014 tarihli tutanakta belirtilen düşünce ve ifadeler yürürlükte bulunun mevzuat hükümlerine aykırıdır.

 

Okulun mevcut bina durumu, personel yetersizliği ve öğrenci sayısı gibi hususların çözüm yolu olarak yorucu ve ağır sorumluluk taşıyan ekstra nöbet görevi öğretmenlere dayatılamaz. Böyle olmazsa iki katta nöbet tutarsınız tehdidi de dayatılamaz. Okul yönetimin bu şekilde bir tutanak dayatması öğretmene açıkça bir tehdittir.

 

Şöyle ki, Okul yönetimince öğretmenlere ya iki katta nöbet tutarsınız ya da iki gün nöbet tutarsınız denilmiştir. Bu bir dayatma olup hukuki ve yasal açıdan bu uygulamanın adı da İşyerinde psikolojik şiddet yani mobbing dir.

 

Kaldı ki mevzuatta yer almayan bir konuda öğretmenler kurulu aracılığıyla da olsa karar alınamaz ve alınan karar uygulanamaz.

 

Ayrıca; Sendikamıza gelen duyumlara göre kararın bir toplantı ortamında alınmadığı bir tek senin imzan kaldı sende imzalarsan tamamlanacak şekilde imzaların baskı ortamı oluşturularak toplandığı şeklindedir. Bir toplantıda yürürlükteki yönetmeliklere aykırı olarak karar alınıp bu karar bu karara katılmayan diğer öğretmenlere dayatılamaz.

 

Diğer taraftan, İlgi (b) yazı ile  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hukuk-Mevzuat Şubesi İnsan Kaynakları Birimine verdiği görüş yazısında "?okulda görev yapan kadrolu öğretmenlerin tamamına veya bunlardan norm fazlası olup da maaş karşılığı derslerini dolduramayanlara haftada iki kez nöbet görevi verilemeyeceği değerlendirilmektedir." denilerek iki kez nöbet görevi verilemeyeceği yönünde görüş bildirilmiştir.

 

Ayrıca; Okullarımızdaki personel yetersizliklerinin çözüm yolu olarak yorucu ve ağır sorumluluk taşıyan ekstra nöbet görevi öğretmenlere dayatılamaz.

 

Yine ilgi Yönetmelik dışı angarya olarak verilen bu görev 1982 Anayasa'sının "II. Zorla çalıştırma yasağı" başlıklı 18. maddesindeki; "Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır" hükümlerine de aykırılık teşkil etmektedir.

 

         Bu nedenle de, yukarıda  izah ettiğimiz durumun Valiliğinizce araştırılması, Merkez Ruhi Özden Yüksel Özden Kardeşler İlkokuluMüdürü Cengiz AKDAĞ  hakkında mevzuata aykırı olarak öğretmenlere nöbet görevi verdiğinden(birden fazla nöbet görevi) soruşturma açılarak idari işlem yapılması, ve şikâyetimiz üzerine Valiliğinizce yapılan iş ve işlemler hakkında tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

 

Gereğini talep ederim.

 

                                                                                                Ahmet KANDEMİR

                                                                                                  Şube Başkanı

 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri