16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Rehber Öğretmenler Hakkındaki Taleplerimiz

Rehber Öğretmenler Hakkındaki Taleplerimiz

30.11.2014 21:00 12 14 16 18 yazdır
Rehber Öğretmenlerin geçici görevlendirmelerinin yapılmamasını bu öğretmenlerin norm fazlası atamalarında isteyenlerin boş okullara atamasının yapılmasını talep ettik.
Rehber Öğretmenler Hakkındaki Taleplerimiz

Rehber Öğretmenlerin Geçici Görevlendirmeleri Hususunda;

 Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Kadrosunun Bulunduğu Okul ve Kurum Dışında Görevlendirilme" başlıklı, 20. maddesi 2. fıkrasında; "Aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini kendi okul ve kurumunda dolduramayan öğretmenleri, öncelikle isteklilerden, istekli bulunmaması durumunda ise hizmet puanı en az olandan başlamak suretiyle görev yerlerinin bulunduğu veya ikamet ettikleri belediye sınırları (büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi) içinde kalmak kaydıyla görevlendirilir." şeklinde açıkça yazdığı üzere norm kadro fazlası ve/veya aylık ve zorunlu ek ders saatlerini doldurmayan öğretmenlerden hizmet puanı düşük olandan başlanarak geçici görevlendirme yapılabilmektedir.

Bu görevlendirmelerde de açıkça aylık ve zorunlu ek ders görevi saatlerini kendi okul ve kurumunda dolduramayan öğretmenler olarak norm kadro fazlası öğretmenler kastedilmektedir.

Bu hükümlere göre; Rehber Öğretmenlerin norm kadrosunda bulunduğu okul haricinde görüşü alınmadan geçici olarak görevlendirilmeleri mümkün değildir. Bir öğretmenin başka bir kuruma geçici görevlendirilebilmesi için izni ve görüşü alınması öğretmenin bulunduğu okulda norm kadro fazlası olması gerekmektedir.

Yukarıda izah ettiğimiz mevzuat hükümlerine göre; her okulda bir Rehber Öğretmen bulunmasından hareketle yapılması düşünülen geçici görevlendirmelerin yapılmaması hususunda;

Gereğini talep ederiz.

Valilik ve Kaymakamlıklara yazdıgımız yazılar için tıklayınız.

Rehber Öğretmenlerin Dengeli Dagıtılması Hususunda;

8.06.2014 Tarihli ve 29034 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin " Rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu " başlıklı 21. maddesi 4. fıkrasındaki; "(4) Bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehber öğretmen norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen atanamaz." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere rağmen özür durumu, norm fazlası ve il dışı atamalarında okulların rehber öğretmen normlarını açık gösteren önceki milli eğitim müdürlüğü yetkililerin hataları Milli Eğitim Bakanlığının il içi atamalarında bu kuralı uygulamaması sonucunda ilimiz okullarında rehber öğretmenler dengeli bir şekilde dağıtılmamıştır.

Bu dengeli  dağılımın sağlanması ve İlgi deki Yönetmeliğin "Rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu" başlıklı 21. maddesi 4. fıkrasındaki hükmün yerine getirilmesi için il milli eğitim müdürlüğünün yetkisinde olan tüm kontenjan belirleme işlemlerinde bir rehber öğretmeni bulunan okullardaki diğer boş rehber öğretmen normları atamalara kapatılmalı fakat göç alan bölgelerdeki okulların, risk oluşturan bölgelerdeki okulların ve yatılı/pansiyonlu okulların 1. ve 2. Rehber Öğretmen normları açılmalıdır. İlk atamalarda sadece yatılı ve pansiyonlu okulların 1. ve 2. Rehber Öğretmen normları boş gösterilmelidir.

 Ayrıca norm fazlası atamalarında birden fazla rehber öğretmen bulunan okullarımızdaki rehber öğretmenlerin istemeleri halinde norm fazlası öğretmen olarak tercihlerinin alınarak yukarıdaki kriterlere göre belirlenen okullara atamalarının yapılması rehber öğretmenlerin dengeli dağılımına katkı sağlayacaktır.

 Bu nedenle de, müdürlüğünüzce yapılacak kontenjan belirleme ve atama işlemlerinde yukarıda izah ettiğimiz konuların dikkate alınması hususunda;

 Gereğini talep ederiz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri