16 Ekim 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Ahmet Kandemir > Peki, Sizce Paralel Devlet Kim?
Ahmet Kandemir

Peki, Sizce Paralel Devlet Kim?

04.11.2014 16:00 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ahmet Kandemir

Peki, Sizce Paralel Devlet Kim?

Sendikalaşma oranı: Türk Eğitim-Sen % 22, Eğitim Bir-Sen % 26.
Yöneticilik yapanların oranı: Türk Eğitim-Sen % 9, Eğitim Bir Sen % 81.

Toplu Sözleşme'yi bile satışa çeviren, memura enflasyon farkını bile çok gören, sicil amiri Hükümetlerinin verdiğinin bile altına imza atan, memuru masada satan maalesef ismi sendika olan ama 12 yıldır tüm faaliyetleri siyasi olan bir teşekkülün memur camiasında varlığı bile kamu çalışanına hakarettir. Son bir yıldır ülkemizde paralel devlet nidaları atılmaktadır Türkiye'nin gerçek paralel devleti Memur Sendir. Eğitimdeki örgütlenmesi de Eğitim Bir Sen dir.

İşte ispatı;

Sendikalaşma oranı;

Türk Eğitim-Sen % 22,
Eğitim Bir-Sen % 26.
Eğitim-Sen % 12,
Eğitim-iş % 4,
Aktif Eğitim-Sen % 2,

Yöneticilik yapanların oranı;

Türk Eğitim-Sen % 9,
Eğitim Bir Sen % 81.
Eğitim-Sen % 4,
Eğitim-İş % 1,
Aktif Eğitim-Sen % 1,

Evet, Milli Eğitim'de ki paralel yapı Eğitim Bir Sen'dir. Artık Milli Eğitim müdürleri, ilçe müdürleri, şube müdürleri hepsi bu paralel yapının emrindedir. İmza yetkileri Eğitim Bir Sen'dedir. Milli Eğitim'in kahir ekseriyeti, bürokratları devletin değil, bu paralel yapının bürokratlarıdır.

Bu sendika AKP iktidarı ile beraber palazlanmış 12 yılın sonunda 11 hizmet kolunun 11'inde yetkili sendika olmuştur. Üye sayılarının artışında dünya rekoru kırmışlardır.

Şöyle ki 2002′de 42 bin olan Memur-Sen'in üye sayısı, 2014'te 763 bine ulaştı. Memur-Sen'in 12 yıllık üye artış oranı yüzde 1717 olarak gerçekleşti. Bu artış sendikacılık literatüründe eşine benzerine rastlanmayan bir durum. Bu istatistik AKP iktidarı ile Paralel sendikanın iş birliğini ortaya koymaktadır.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) AKP döneminde büyüyen Memur-Sen'in üyelik başvurusunu Memur-Sen'in bağımsız karakterinin tartışılabilir olması durumu göz önüne alarak, reddetmiştir.

AKP müdür kıyım kanunu çıkarmış mevzilen bir takım müdürler Eğitim Bir Sen'e üye olmuşlardır. Şimdi yeni atanacak öğretmenler bir yıl sonra sözlü sınava alınacağına dair AKP kanun çıkarmış bu öğretmenlerin ekseriyeti Eğitim Bir Sen'e üye olarak sözlü sınavdan kurtulmaya çalışacaklardır. Öğretmene rotasyon gelmiştir. Eğitim Bir Sen değirmeninin suyu Mecliste AKP tarafından verilmektedir.

Yolsuzluğa destek için miting yapan ama memurun hak kaybına, rotasyonuna, Torba Yasasına gık çıkarmayan bu yapıya önce eğitimcilerden başlamak üzere tepki göstermeye davet ediyoruz.

Bu arlanmaz-uslanmaz yapının hasbelkader içinde bulunan arkadaşları da şeref ve haysiyet adına geri çekilmeye, istifa etmeye çağırıyoruz. Haysiyet ve şeref cellâtlarıyla haysiyetli ve şerefli insanların aynı çatıda olma zamanı artık bitmiştir.

MGK: Paralel yapılanmalarla mücadele sürdürülecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ilk kez toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı 10 saat 25 dakika sürdü. Böylece bu MGK, Türkiye tarihine en uzun toplantı olarak geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ilk kez yapılan MGK sonrası paralel yapılanmalar ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

Ahmet KANDEMİR
Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.