19 Ekim 2018 Cuma
Anasayfa > HABERLER > Özel Eğitim Öğretmenlerinin Teneffüs Yapma Hakları Engellenemez

Özel Eğitim Öğretmenlerinin Teneffüs Yapma Hakları Engellenemez

12.03.2015 14:03 12 14 16 18 yazdır
Özel Öğretim Branşı Öğretmenlerinin teneffüs yapma hakları hiç bir şekilde engellenemez
Özel Eğitim Öğretmenlerinin Teneffüs Yapma Hakları Engellenemez

Sayı

ŞMT.400.80/

12/03/2015

Konu

:  Saimbey İlkokulu Özel Eğitim Öğretmenleri

 

 

 

 

OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

 

İlgi :   a) 31.05.2006 Tarihli ve 26184 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Özel Eğitim

    Hizmetleri Yönetmeliği

b) 26.07.2014 Tarihli ve 29072 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim

    Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

 

Sendikamıza, İlimiz Merkez ilçesi Saimbey İlkokulu'nda görev yapan özel öğretim branşı öğretmenlerinin teneffüs saatlerinde dinlenmeleri gerekirken okul idaresince öğrencilerin takibini yapmakla görevlendirildikleri yönünde bilgiler gelmektedir.

 

Edindiğimiz bilgilere göre özel öğretim branşı öğretmenleri Meltem MUTLU ve İlknur TOPRAK AKYOL sınıflarında öğrenim gören bir öğrenci ile ilgili olarak durum tespiti yaptıkları ve bu öğrencinin olumsuz davranışları nedeniyle okul müdürlüğünce gerekli önlemlerin alınması hususunda görev yaptıkları okul idaresine müracaat ettikleri ve okul idaresinin de dilekçelere cevaben yazdığı yazısında mevzuata aykırı olarak öğretmenleri dinlenme saatleri olan teneffüs saatlerinde öğrencileri takip etmekle görevlendirmiştir. Bu durum ise öğretmenlerin angarya çalıştırılmasına ve kişiyi hürriyetinden alı koyma fiilinin oluşmasına sebebiyet vermiştir.

 

Ancak, İlkokul ve ortaokulda görev yapan özel eğitim öğretmenleri ve öğrencilerinin teneffüs hakkı vardır. İlgi (a) Yönetmeliğinin "Bulunduğu okulun veya kurumun eğitim programını uygulayan özel eğitim sınıfları" başlıklı 26. maddesi (g) fıkrasındaki; "ğ) Bu sınıflar ders, dinlenme, yemek ve diğer etkinlik saatleri bakımından okulda/kurumda uygulanan programa uyarlar." hükümleri,

Aynı Yönetmeliğinin "Bulunduğu okulun veya kurumun eğitim programından farklı bir eğitim programı uygulayan özel eğitim sınıfları" başlıklı 27. maddesi (g) fıkrasındaki; "g) Bu sınıflarda ders, dinlenme, yemek ve diğer etkinlik saatlerinde okul veya kurumda uygulanan programa uyulur." hükümleri ile ilkokul ve ortaokullarda açılan özel eğitim sınıflarında ders, dinlenme, yemek ve diğer etkinlik saatlerinde okul veya kurumda uygulanan programa uyulmakta olduğundan ilkokul ve ortaokullarda açılan özel eğitim sınıflarındaki özel eğitim öğretmen ve öğrencilerinin teneffüs hakları bulunmaktadır.

 

Ayrıca, İlkokul ve ortaokulda görev yapan özel eğitim öğretmenlerine Nöbet görevi verilemez. İlgi (b) Yönetmeliğin "Öğretmenlerin nöbet görevi" başlıklı 44. maddesi 2.fıkrasındaki; " (2) Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilmez." hükümleri uyarınca bu öğretmenlere nöbet görevi de verilememektedir.

 

Bütün bu açıklamalar uyarınca Saimbey İlkokulu Müdürlüğü'nün 05.02.2015 tarih ve 24 sayılı yazılarıyla özel öğretim branşı öğretmenlerinin dilekçelerine verilen cevabi yazının "Özel eğitim öğrencilerinin olumsuz bir davranışta bulunmaması ve bu öğrencilerin bir olumsuz durumla karşılaşmaması için özel eğitim öğretmenlerinin teneffüste de öğrencileri takip etmeleri diğer öğrencilerle uyumunun ve kaynaşmalarının için önemlidir." kısmının gecikmesizin iptal edilmesi gerekmektedir.  Verilen talimat hem Anayasa'nın angarya çalıştırma yasağına aykırı düşmekte hem de kişiyi hürriyetinden alıkoyma suçunun oluşumuna sebebiyet vermekte olup acilen iptali gerekmektedir.

 

Bu nedenle, yukarıda izah ettiğimiz bu durumun Müdürlüğünüzce araştırılması ve Saimbey İlkokulu Müdürlüğü'nün cevabi yazısının ilgili bölümünün iptal edilmesi hususunda müdürlüğünüzce çalışma yapılması ve yapılan çalışmalar hakkında tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

 

Gereğini talep ederiz.

 

 

 

                                                               Cihat KARAKUŞ                    Ahmet KANDEMİR

                                                         Şube Mevzuat Sekreteri                  Şube Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

Eki : Saimbey İlkokulu Müdürlüğü'nün 05.02.2015 tarih ve 24 sayılı yazısı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri