17 Şubat 2019 Pazar
Anasayfa > HABERLER > Ortak Sınavlarda Oturum Başına Ücret Ödenmelidir

Ortak Sınavlarda Oturum Başına Ücret Ödenmelidir

06.02.2014 23:29 12 14 16 18 yazdır
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sistem ortak sınavlarında oturum başına ücret ödenmelidir.
Ortak Sınavlarda Oturum Başına Ücret Ödenmelidir
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamındaki ortak sınavları 8. sınıflar için 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılacaktır.
Yapılacak sınavlarda özellikle ortak sınav yapılan derslerin branş öğretmenlerine görev verilmemesi ve her iki sınav günü de 3'er oturumla sınavın uygulanacak olmasına rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 13.11.2013 tarih ve 3355336 sayılı yazısına göre oturum başına 5 saat ücret ödenmesi yerine her sınav günü için Ortaöğretime Geçiş Sistemi Ortak Sınavları kapsamında görevlendirilen personele 2013-20145 eğitim öğretim yılında 1. dönem ortak sınavlarda 5 saat ücret ödenecektir.Fakat; Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarına ilişkin 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e- Kılavuzunun "Ortak Sınavların Uygulanması" başlıklı 9. maddesinde; "a. Ortak sınavlar, ülke genelinde olağanüstü haller dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarda ve yurt dışında KKTC ve Bakanlığımıza bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.30 ve 12.00'da başlayacak ve aynı anda yapılacaktır. Sınavların yapıldığı günlerde okulda ders yapılmayacaktır.
b. Ortak sınavlar, birinci günde üç oturum, ikinci günde üç oturum olmak üzere altı oturum halinde uygulanacaktır." açıklamasında yer alan "Ortak sınavlar, birinci günde üç oturum, ikinci günde üç oturum olmak üzere altı oturum halinde uygulanacaktır." ibaresi ile sınavların kaç oturum olarak yapılacağı belirtilmiştir.
 
Diğer taraftan, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 12. maddesinin 5. fıkrasında; "Bakanlığa ve diğer bakanlık ve kurumlara bağlı okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim kapsamında merkezi sistemle yapılan sınavlarda il sınav yürütme kurulu başkan ve üyeleri ile bina, salon sorumlusu ve gözcü olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her sınav oturumu için 5 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bu iş ve işlemlerle ilgili döner sermayeden ücret alanlara bu tür ücret ödemesi yapılmaz." hükmü yer almaktadır.
 
Bu hükümlere göre; ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin, görev aldıkları her oturum başına 5 saat ek ders ücretinden yararlandırılması gerekmektedir.
 
Ayrıca; ortak sınav yapılan derslerin branş öğretmenlerine o sınavlarda görev verilmemesi, söz konusu branş öğretmenleri dışındaki öğretmenler arasından görevlendirme yapılacak olması ,  sınav yapılan dersin branş öğretmenlerinin bu sınavlarda görevlerini suiistimal edecekleri önyargısına dayanan  bir anlayıştır. Öğretmenlerimizin alabildiğince itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde, onları potansiyel suçlu gibi gören, onlara güvensizliğini ortaya koyan böyle bir uygulama, söz konusu branşlarda görev yapan öğretmenlerimizi rencide etmektedir.
Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerine güvensizlikle yaklaşmayı bırakmalı ve öğretmenlerimize güvenmelidir. Öğretmenin toplumsal itibar kaybının en önemli nedeni Bakanlığın bu ve benzeri  tavırlarıdır. Öğretmenin toplumsal itibarının artırılması öncelikle MEB'in öğretmenlere güveni ile sağlanabilir.
 Türk Eğitim-Sen olarak, ortak sınav görevlendirmelerinde branş ayrımı yapılmaması ve her sınav oturumu için öğretmenlerimize 5 saat ücret ödenmesi için MEB'e yazılı başvuruda bulunduk.MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce alınan 13.11.2013 tarih ve 3355336 sayılı  Bakan oluru ile e-kılavuzda belirtilen oturum sayısının her gün üç oturum iken tek oturum gibi değerlendirilip Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 12. maddesinin 5. Fıkrası  gereğince her oturum için 5 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekirken, buna aykırı davranılarak  her gün için 5 saat ücret ödenmesi  istenmiştir. Daha sonra da kılavuzu Bakanlık olur'una uydurmak  adına 24.11.2013 tarihinde  MEB web sitesi ana sayfada Ortaöğretime Geçiş Ortak Sınavları e- Kılavuzu'nda güncelleme adı altında yeni bir duyuru yapılmış ve önceki kılavuzda bulunan "Ortak Sınavlar 1.gün oturumları"," Ortak Sınavlar ikinci gün oturumları" ifadeleri "Ortak Sınavlar 1.gün oturumu"," Ortak Sınavlar ikinci gün oturumu" şekline dönüştürülerek- güya- bu sınavlar tüm gün tek oturumda yapılıyormuş kanaati oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu şekilde hukuken uygulamaya haklılık kazandırmaya çalışılmış ve her sınav günü 3 oturum halinde yapılacak sınavlar tek oturum gibi gösterilmeye gayret edilmiştir.
 
Türk Dil Kurumunun sözlüğünde oturum tanımlanırken"  1. Bir meclis veya kurulun çözümlenmesi gereken sorunları görüşüp tartışmak için yaptığı birleşimlerden her biri, celse: " 2. Bilimsel toplantıların aynıanda veya art arda gerçekleştirilen bölümlerinden her biri, seksiyon. 3. Seans. Şeklinde ifade edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan e-kılavuzda oturumların her birinin 40 dakikadan oluştuğu ve aralarında 30'ar dakikalık dinlenme sürelerinin bulunduğu görülecektir. Bu durum bile sınav yapılan her bir dersin ayrı bir oturum olduğunu göstermektedir.
 
Bakanlık makamı, bu oluru vermekle Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 12. maddesinin 5. Fıkrasındaki hükme aykırı davranarak görevlendirilecek öğretmenleri hem mağdur etmiş hem de ek ders ücreti karşılığı  yapılması gereken işleri, ek dersleri eksik hesaplamak ve ödemek suretiyle angarya haline getirerek eğitimcilerin sırtına yüklemiş olmasından dolayı  Türk Eğitim Sen olarak     MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce alınan  13.11.2013 tarih ve 3355336 sayılı  Bakan oluru'nun iptali için dava açtık.
 
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri