15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > Okul dönüşümlerinin acilen tamamlanmasını istedik

Okul dönüşümlerinin acilen tamamlanmasını istedik

27.04.2014 19:03 12 14 16 18 yazdır
Okul dönüşümlerinin tamamlanarak öğretmen ve öğrenci aktarımlarının yapılmasını istedik
Okul dönüşümlerinin acilen tamamlanmasını istedik

Sayı

ŞTS.020.80/

../04/2014

Konu

:   Okul Dönüşümleri


 

OSMANİYE VALİLİĞİNE

 Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığının 15.05.2013 tarih ve 980028 sayılı "Yer Değiştirmeler" konulu yazısının 2. maddesindeki; "2-İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler dönüştürme sonucunda oluşturulan ve ilişkilendirildikleri ilkokula ya da ortaokula alanları dikkate alınarak öncelikle atanacaklardır. Sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmeleri sağlanacaktır. Ara sınıflarda sınıf birleştirilmesi yoluyla öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşürülmesine meydan verilmeyecektir." açıklamalarına göre öğretmen ve öğrenci aktarımlarının yapılması emredilmiştir.

 Bu açıklamalarına göre;

 1- İlkokula dönüştürülen İlköğretim okullarındaki, Ortaokul öğrencilerinin (5, 6, 7, 8. sınıf) yerleşim bölgelerindeki (hinterlant) Ortaokullara aktarılması,

 Bu okullardaki branş öğretmenlerinin de aynı okullara aktarılması,(Burada İlkokulda olması gereken Branş Öğretmenleri İlkokulda ihtiyaca göre hizmet puanı üstünlüğü dikkate alınarak İlkokulda kalmalı ve norm kadro ile ilişkilendirilmesi gerekmektedir. İhtiyaç dışında olanlar öğrencilerin aktarıldığı Ortaokullara aktarılmalıdır.)

 2- Ortaokula dönüştürülen İlköğretim okullarındaki, İlkokul öğrencilerinin (1, 2, 3, 4. sınıf)yerleşim bölgelerindeki (hinterlant) İlkokullara aktarılması, Bu okullarda ana sınıfları var ise bu sınıflarında aktarılması,

 Bu okullardaki Sınıf Öğretmenlerinin de aynı okullara aktarılması ve norm kadro ile ilişkilendirilmesi gerekmekte iken bir yıldır bu iş ve işlemler yerine getirilmemiştir.

 6287 Sayılı Kanun gereği dönüştürülen okullardaki Öğretmenlerin atamaları yapılmaz ise Öğretmenlerin iller arası isteğe ve özür gruplarına bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerinde kadrolar boş gözükeceğinden aktarımı yapılmayan öğretmenler 06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İhtiyaç fazlası öğretmenlerin yer değiştirmeleri" başlıklı 41. maddesi hükümlerince norm kadro fazlası öğretmen olarak resen yer değiştirme durumu ile karşı karşıya kalacaklardır.

 Bu nedenle; Milli Eğitim Bakanlığının 15.05.2013 tarih ve 980028 sayılı "Yer Değiştirmeler" konulu yazısı gereğince okul dönüşümlerinin tamamlanarak öğretmen ve öğrenci aktarımlarının yapılması hususunda,

 Gereğini arz ederiz.

                                            

                                                Cihat KARAKUŞ                               Ahmet KANDEMİR

                                             Şube Mevzuat Sekreteri                               Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri