22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > HABERLER > Öğretmenler, norm fazlası olmamak için ne yapmalı?

Öğretmenler, norm fazlası olmamak için ne yapmalı?

27.09.2014 13:41 12 14 16 18 yazdır
Norm kadro güncelleme işlemi başladı. Okul müdürleri 30 Eylüle kadar verileri girecek.
Öğretmenler, norm fazlası olmamak için ne yapmalı?

MEB, 24 Eylül'de illere gönderdiği yazıyla normları güncelleyeceğini belirtti.


Bir okulda, bir branşta kaç öğretmen bulunması gerektiği normlar ile belirlenmektedir. Bu nedenle, süreç tüm eğitim paydaşlarını etkiyecektir.


Hem okul yöneticilerinin hem de öğretmenlerin normları, Norm kadro yönetmeliğine göre belirlenmektedir. Öğretmen arkadaşlarımız, buraya tıklayarak, 15. maddeden itibaren branşlarına ilişkin norm sayılarını görebilirler. Ancak normlar konusunda öncelikle ders yükünün nasıl hesaplandığı bilinmelidir. Daha detaylı dosyalar şu adreste yer alıyor. Tıklayınız.


MEB, bugün itibariyle, hem okul yöneticilerinin hem de il/ilçe milli eğitim müdürlükleri personelinin norm girerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini gösterir bir açıklama yayınlamıştır. Tıklayınız. Bu resmi duyuruda hata yapılması halinde, müdürlerin ve il/ ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumlu tutulacağı ve gerekli cezai işlemin uygulanacağı açık olarak belirtilmiştir.


Bir çok okul yöneticisinin eski mevzuat bilgileri ile sisteme bilgi girişi yapması mümkündür. Bu nedenle öğretmenlerin de sürece dahil olarak, 18 Haziran 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan norm kadro yönetmeliği doğrultusunda işlem tesis edilmesini sağlamaları faydalı olacaktır. Okul yöneticileri 30 Eylüle kadar veri girişi yapacaktır.


Ahmet KANDEMİR

Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri