24 Mart 2019 Pazar
Anasayfa > HABERLER > Nöbet Ücreti İçin Dilekçe Eylemi

Nöbet Ücreti İçin Dilekçe Eylemi

16.03.2014 08:47 12 14 16 18 yazdır
Nöbet görevine karşılık ek ders ücreti hakkımızı almak için dilekçe eylemi başlatmış bulunuyoruz.
Nöbet Ücreti İçin Dilekçe Eylemi

Öğretmenlerin, asli bir nitelik taşımayan ve sorumluluğu son derece geniş olan nöbet hizmetinin karşılığı olarak ek ücret alamama durumu, iç hukuka ve uluslararası mevzuata aykırı nitelik taşıdığı gibi hakkaniyet anlayışına da bütünüyle aykırı olduğu ve bu durumun  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göz ardı edildiği ve öğretmenlerimizin  mağdur edilmekte olduğu bir vakıadır.


Türk Eğitim-Sen olarak Toplu sözleşme tekliflerimiz arasında yer alan ve  sık sık dile getirdiğimiz  öğretmenlerimizin okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında 6 saat ek ders talebimizle ilgili dilekçe hazırlanmıştır. Haklı talebimizin Bakanlıkça dikkate alınması için dilekçe eylemi başlatmış bulunuyoruz.


Bu eylem kapsamında, üyelerimiz ve eğitim çalışanları tarafından doldurulacak dilekçeleri ilçelerde temsilcilerimize, merkezde ise şubemize ulaştırmanızı rica ediyoruz.


Şube Başknaımız Ahmet KANDEMİR Memurlar.net sitesinde 1 yıl önce ilgili mevzuatları sıraladıktan sonra Öğretmene Nöbet Görevi Yasal Degil Ücret Ödenmesi Gerekiyor" demişti.

"Milli Eğitim Bakanlığı, Kanun ile getirilmeyen nöbet uygulamasını normlar hiyerarşisinde kanunların altında olan, sadece kanunları açıklamak ve detaylandırmak için çıkardığı Yönetmelikler, Kılavuzlar, Genelgeler, Resmi Yazılar ve Talimatlar ile uygulamaya sokmaktadır. Hukuken bunun uygun olmadığını düşünüyoruz..

T.C. Anayasasının 124. maddesinde de belirtildiği gibi; bakanlıklar kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilmektedir. Normlar hiyerarşisinde Anayasa ve yasaların altında yer alan yönetmeliklerin yasal düzenlemeleri genişletmek ve değiştirmek gibi bir işlevleri yoktur.

Norm hiyerarşisi içinde daha üst nitelikte norm olan Anayasa ve yasaya uygunluğu zorunlu bulunan Yönetmeliğin üst normunda bulunmayan öğretmene nöbet görevini, yasal düzenlemeleri genişleterek uygulanır hale getiremez.

Sendikaları göreve çağırıyoruz, nöbete ek ders ödenmeli ya da nöbet görevi iptal edilmelidir. Bu konuda her ilde her türden okullardan nöbetlere itiraz edilmeli gelen red cevaplarına ilgili yönetmeliklerin nöbetle ilgili hükümlerinin iptali için Danıştay nezdinde sendikalar tarafından öğretmenler adına veya direkt sendikalar sembolik davalar açmalıdır."


İşte haberin linki;   

http://www.memurlar.net/haber/326037/26.sayfa

DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri