15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Doç.Dr. Fedai Çavuş > Müslüman mıyız?
Doç.Dr. Fedai Çavuş

Müslüman mıyız?

30.09.2014 22:04 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Doç.Dr. Fedai Çavuş

Allah'a şükürler olsun ki Müslümanım.

Nedense din konusunu ve dini inancı ele alırken kavramlar birbirine giriyor.

İslam'ın ve imanın şartlarını birbirine karıştırıyoruz.

İslam olmanın şartı nedir?

Kişi kelime-i şehadet getirmişse İslam'a dahil olmuştur.

İyi bir Müslümandır ya da değildir, bunun değerlendirmesini insanların yapması ve sonuç beyan etmesi şirk yolunu açacaktır.

Aslında benim sormak istediğim başka bir soru daha var.

Müslüman bir ailede ve toplumda doğmamış olsaydık yine Müslüman olur muyduk?

Bu soruya içtenlikle cevap vermek için biraz düşünün, acele etmeyin.

Kendinizi Amerika'da ya da Avrupa'nın bir ülkesinde farz edin.

Etrafınızda herkesin Hristiyan ya da İslamiyet dışında bir inancı yaşadığını düşünün.

Gerçekten söylediğim ortama girmeden, tabi ki Müslüman olurdum dediğinizi duyar gibiyim.

İslam'ın özüne uygun şekilde yaşamak Müslümanların hem ahiret hem de dünya hayatında huzur, mutluluk ve refahı elde edeceğine olan inancından kaynaklanmaktadır. Bu inanç temelinde yaşıyor muyuz, yaşamıyor muyuz?

Temel İslami prensiplerin baz alınarak yapıldığı bir çalışmada, 208 ülkedeki sosyal yaşamın İslami değerlere uygunluğu araştırılmış ve maalesef Türkiye bu ülkeler arasında 103. sırada.

Yapılan araştırmada şu konular ele alınmış: faizli araçların yaygınlığı, rüşvetli işlemlerin sıklığı, vergilerin adilliği, fakirlere eğitim, sağlık vs. alanlardaki sosyal yardımlar, özel mülkiyetin korunması, kanun hâkimiyeti, yargının bağımsızlığı, yönetim etkinliği, sivil ve politik haklar, kadın hakları vb.

İslami yaşama uygunluk araştırmasında ilk üç sırayı Yeni Zelanda, Lüksemburg ve İrlanda alıyor. Avrupa'nın çoğu ülkesi İslam ülkelerinin önünde yer alıyor. Hatta İsrail pek çok alanda İslam ülkelerinin önünde.

Sıralamada İslam ülkeleri içinde Malezya önde ama onun sırası da 38.lik Ardından gelen Kuveyt 48. sırada. Suudi Arabistan 131, İran 163 ve Afganistan 169. sırada. Kısacası elin gavuru bizden daha Müslüman.

Eğer adımız Müslüman Türk ise Müslüman Türk olmanın gerektirdiği gibi yaşamalıyız. Dünya zevklerinin ön planda tutulduğu, nefislerimizin her dediğinin dine uydurulduğu, maddecilikle gerçek mutluluğun elde edileceğinin düşünüldüğü, şeref ve itibarın makam ve mevkilerde arandığı ve maddeleştirildiği, paranın ve gücün her türlü ahlâksızlığı-yolsuzluğu örttüğü, iktidar yolunda her şeyin mubah sayıldığı, herkesin istediğini istediği şekilde yapabildiği bir dünyada gerçekten Müslüman olana ve kalabilene ne mutlu. 


NOT: Yaklaşan Kurban bayramı vesilesi ile özelde Müslüman Türk milletinin, genelde İslam dünyasının bayramını kutlar, sadece adı ile değil, yaşantısıyla da Müslüman olmayı Allah'tan bütün insanlara nasip etmesini dilerim. 

Etiketler : Müslüman mıyız?
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.