21 Ekim 2018 Pazar
Anasayfa > HABERLER > MTSK Direksiyon Sınavı Görevlilerini Bilgisayar Belirlesin

MTSK Direksiyon Sınavı Görevlilerini Bilgisayar Belirlesin

08.06.2014 19:12 12 14 16 18 yazdır
MTSK Direksiyon sınavı görevlilerinin bilgisayar üzerinden alınacak başvurularla belirlenmesini istedik.
MTSK Direksiyon Sınavı Görevlilerini Bilgisayar Belirlesin
Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavının "bilgi işlem ve eğitim teknolojileri hizmetleri" birimi tarafından yapılması, sınavda görev alacakların belirlenmesinde diğer sınavlarda kullanılan bilgisayar yazılımının kullanılarak başvuruların internet üzerinden alınması ve görevlendirmelerin bu yazılım üzerinden yapılmasıistedik.


Sayı

ŞMT.430.80/

21/05/2014

Konu

:  Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı

   Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavı

 

 

                         

OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

 

          İlgi: a) Millî Eğitim Bakanlığı İl Ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği

                 b) Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Yönergesi

 

 

         İlgi (b) yönerge esasları uyarınca ilimizde her ayın belli günlerinde hafta sonları Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavı yapılmaktadır. Bu sınava ilişkin her türlü iş ve işlemler müdürlüğünüz "özel öğretim kurumları" birimi tarafından yapılmaktadır. Bu birim tarafından sınavlara ilişkin tüm işlemler yürütülmekte, sınavda görev alacak sınav görevlilerinin görevlendirilmesi yapılmaktadır. Bu görevlendirmeler yapılırken ise sınavda görev almak isteyenlerle ilgili herhangi bir talep toplanmamakta, bu birim tarafından talep alınmaksızın görevlendirmeler yapılmaktadır.

 

         Diğer taraftan, bakanlığımızın diğer merkezi sistem sınavlarında ise müdürlüğünüz tarafından hazırlanan bilgisayar yazılımı kullanılarak görev almak isteyenlerin internet üzerinden müracaatları alınmakta, bu yazılım vasıtasıyla görevlendirmeler yapılmakta, yapılan iş ve işlemler internet üzerinden takip edilebilmektedir. Bu sınavlarda ki görevlendirmeler ise müdürlüğünüz "bilgi işlem ve eğitim teknolojileri hizmetleri" birimi tarafından yapılmaktadır.

 

İlgi (a) Yönetmeliğin "Özel öğretim kurumları hizmetleri" başlıklı 16. maddesi (ğ) fıkrasında; "Kursiyerlerin sınav, ücret, sertifika ve benzeri iş ve işlemlerini yürütmek," hükümleri bulunmaktadır. Bu hükümlere göre Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerlerinin sınavla ilgili yazışmalar başvurular vs işlemleri "Özel öğretim kurumları birimi" tarafından yürütülmektedir. Fakat aynı yönetmeliğin "Bilgi işlem ve eğitim teknolojileri hizmetleri" başlıklı 17. maddesinde; "b) Sınavların uygulanması ile ilgili organizasyonu yapmak ve sınav güvenliğini sağlamak, c) Sınav komisyonunun sekretarya hizmetlerini yürütmek," hükümleri mevcut olup bu hüküm uyarınca sınav işlemlerinin tamamının "bilgi işlem ve eğitim teknolojileri hizmetleri" birimi tarafından yapılma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

         Bu nedenle de İlgi (b) yönerge kapsamında yapılmakta olan Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı Direksiyon Eğitimi Dersi Sınavı'yla ilgili tüm işlemlerin İlgi (a) yönetmelik kapsamında "bilgi işlem ve eğitim teknolojileri hizmetleri" birimi tarafından yapılması, sınavda görev alacakların belirlenmesinde diğer sınavlarda kullanılan bilgisayar yazılımının kullanılarak başvuruların internet üzerinden alınması ve görevlendirmelerin bu yazılım üzerinden yapılması hususunda;

 

         Gereğini arz ederiz.

 

 

                                                               Cihat KARAKUŞ                    Ahmet KANDEMİR

                                                         Şube Mevzuat Sekreteri                  Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri