16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Mesleki Eğitim Merkezi Norm Şikâyetimiz Yapıldı

Mesleki Eğitim Merkezi Norm Şikâyetimiz Yapıldı

03.02.2015 21:57 12 14 16 18 yazdır
Hatalı norm belirleyen Kadirli Mesleki Eğitim Merkezi yetkilileri hakkında Osmaniye Valiliği İl İdare Kuruluna şikâyetimiz yapıldı.
Mesleki Eğitim Merkezi Norm Şikâyetimiz Yapıldı
2014 Yılı Ekim ayında belirlenen norm kadro düzeltme ve güncelleme işlemlerinde ilimiz genelindeki okul ve kurumların norm kadroları güncellenmiş ve bakanlıkça yeni norm kadrolar onaylanmıştır.

Onaylanan norm kadrolara göre de okul ve kurumlarda fazlalık durumuna düşen öğretmenlerin atamaları Aralık ayında yapılmış ve zaman zamanda yapılmaya devam edilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm  Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin 24. maddesinde  ise "Eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmen norm kadroları, elektronik ortamdaki mevcut veritabanı esas alınarak eğitim kurumu müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğü ve il milli eğitim müdürlüğünün sıralı teklifi üzerine belirlenir." hükmü mevcut olup, hüküm uyarınca norm kadronun belirlenebilmesi için öncelikle eğitim kurumu müdürlüğünün teklifte bulunması gerekmektedir. Diğer bir ifadeyle, norm kadronun belirlenmesinde sorumluluk birinci derecede eğitim kurumu müdürlerindedir.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün 24.09.2014 tarih ve  4176207 sayılı yazısında norm kadroların 29 Eylül-28 Ekim tarihleri arasında güncelleneceğini, okul müdürlüklerine 29 Eylül itibariyle norm güncellemeleri için yetki verileceği ve okul müdürlüklerinin norm kadro modülüne girecekleri alanlar bazındaki ders yükleri, şube sayıları vb. bilgileri en geç 26 Eylül 2014 tarihine kadar okullarında çalışan öğretmenlere duyurmaları gerektiği açıkça ifade edilmiştir.

Bu nedenlerle hatalı norm belirleyen Kadirli Mesleki Eğitim Merkezi yetkilileri hakkında Osmaniye Valiliği İl İdare Kuruluna şikâyetimiz yapıldı.

Sendikamıza; İlimiz Kadirli İlçesi Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 2014 yılı Ekim ayında yapılan norm kadroların güncellenme iş ve işlemlerinde norm kadro tespit çizelgelerinin öğretmenlere imza karşılığı tebliğ edilmediği, norm kadrolar hesaplanırken özellikle Muhasebe branşı ders yükü hesaplamalarında hata yapıldığı yönünde bilgiler gelmektedir.

Bu nedenle de, yukarıda izah ettiğimiz durumun Valiliğinizce araştırılması, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü yetkilileri tarafından norm güncelleme işlemlerinde hata yapıldığı tespit edilirse, norm güncelleme işlemlerinde sorumluluğu olup da görevini gerektiği gibi yapmayan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılarak idari işlem yapılması ve şikâyetimiz üzerine Valiliğinizce yapılan iş ve işlemler hakkında tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

Gereğini talep ederim.Ahmet KANDEMİR

Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri