19 Ocak 2019 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > MEB, Yönetici değerlendirmede davaları kaybediyor

MEB, Yönetici değerlendirmede davaları kaybediyor

01.12.2014 13:31 12 14 16 18 yazdır
Türk Eğitim Senin mücadelesi sonucunda davalar kazanılıyor
MEB, Yönetici değerlendirmede davaları kaybediyor

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine ilişkin Yönetmelik kapsamında Okul Müdürlerinin değerlendirmesi sonucu görevden alınmasına ilişkin açılan davalarda Kayseri'den ilk iptal kararı geldi. Kararı veren Kayseri 1. İdare Mahkemesi'nce dava dosyasının tekemmül etmiş olması nedeniyle yürütmenin durdurulması istemi hakkında karar verilmeksizin işin esasına geçilerek;

"Davacının başarısızlığına ve yetersizliğine ilişkin değerlendirmeler yapılmasına karşılık bu değerlendirmenin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine uygun olmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu sonucuna varıldığından tesis edilen işlemde hukuka uyarlık görülmediği" gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir.

Bu Durumda MEB, Kaybettiği Davalardan Ders Çıkarmalı Mevzuatları Bu Hukuki Görüşlere Göre Düzenlemelidir.

Milli Eğitim Bakanlığı uygulamaları hakkında açılan davalar sonucunda yargı kararlarının gereğini yerine getiren Bakanlık; yargı kararının gerekçelerini, yeni hazırladığı mevzuat düzenlemelerinde dikkate almıyor. Bu gerekçelerin dikkate alınması daha az davalar açılmasına neden olacak. Dolayısıyla yargı kararları sonucunda oluşan bilgi birikimi neticesinde sorunsuz bir mevzuat düzenlenmesi oluşacaktır.

Fakat Yargı kararının gerekçeleri dikkate alınmadan yapılan yeni düzenlemelere açılan davalar sonucunda da sürekli tekrarlayan bir atama iptalleri yaşanmakta. Bu durumdan; atamaları iptal edilen personel ve eğitim öğretim olumsuz etkilenmektedir.

MEB davaları kaybederken, uygulamaları değiştirmediğine dair yaptıgım tespitleri ve son dönemdeki yönetici atama tarihini içeren tespitlerim aşagıda yer almaktadır.

MEB davaları kaybediyor, uygulamaları değiştirmiyor

Bu uygulama bariz bir biçimde yönetici atama yönetmeliklerinde göze çarpıyor. Bunun sonucunda açılan davalarla iptal edilen yönetmelikler ve atamalar eğitim öğretimi olumsuz etkiliyor. Kamu zarara uğratılıyor. Bunu bizzat MEB kendi eliyle yapıyor.

Kayseri 1. İdare Mahkemesinin 214/898 Esas ve 2014/877 sayılı Kararı;

Aşagıda yer verdiğimiz yürütmeyi durdurma kararlarında ise;

"...dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve söz konusu değerlendirmenin bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu anlaşıldığından...",

"...dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve söz konusu değerlendirmenin bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olduğu anlaşıldığından...",

"Mahkememizce istenilen davacının müdürlük görevinde başarısızlığına veya yetersizliğine ilişkin bilgi ve belgeler sunulamamasına karşılık, dava konusu değerlendirme formunda, davacının başarısızlığına ve yetersizliğine ilişkin değerlendirmeler yapıldığı anlaşıldığından, dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.",

"...dava konusu işlem nedeniyle davacının görevi ve görev yeri değişeceği, bu değişikliklerin zincirleme şekilde il düzeyinde diğer görev ve görev yeri belirlemelerini etkileyeceği dikkate alındığında, dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği anlaşılmıştır."

Gerekçelerine yer verilerek değerlendirme işlemlerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Adana İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Aydın İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının 1. bölümünü bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının 2. bölümünü bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının 3. bölümünü bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Kayseri İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Kayseri İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının 2. bölümünü bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Kayseri İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarının 3. bölümünü bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Şanlıurfa İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Kocaeli İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

  Ahmet Kandemir
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri