20 Ekim 2018 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > Lise Öğretmenlerinin mesleki çalışmaları

Lise Öğretmenlerinin mesleki çalışmaları

02.06.2014 13:19 12 14 16 18 yazdır
Mesleki çalışma programı okul müdürlüğünce hazırlanmalı ve çalışma öncesinde yönetici ve öğretmenlere duyurulmalıdır.
Lise Öğretmenlerinin mesleki çalışmaları
07 Eylül 2013 tarih ve 28758 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Öğretmenlerin mesleki çalışmaları" başlıklı 87. maddesinde Öğretmenlerin derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine kadar geçen sürelerdeki mesleki çalışmaları düzenlemektedir.

"Öğretmenlerin mesleki çalışmaları

MADDE 87- (1) Ortaöğretim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenler, derslerin kesimi tarihinden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıç tarihine kadar geçen sürelerde kadrolarının bulunduğu/görevlendirildikleri okulda mesleki çalışma yaparlar. Mesleki çalışma programı okul müdürlüğünce hazırlanır ve çalışma öncesinde yönetici ve öğretmenlere duyurulur.

(2) Bu çalışmalarda;

a) Yönetici ve öğretmenlerin; genel kültür, özel alan ve pedagojik formasyon konularında, bilgilerini arttırıcı faaliyetler yapılır.

b) Yeni beceriler kazandırmaya, eğitim ve öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmaya, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programlar hazırlamaya yönelik faaliyetler yapılır.

c) Öğretim programları, mevzuat ve uygulamalarla ilgili inceleme ve değerlendirme yapılır.

ç) Öğretmenler Kurulu, zümre öğretmenler kurulu toplantılarıyla bunlarla ilgili iş ve işlemler yapılır.

d) Eğitim ve öğretim yılı değerlendirmesiyle yeni öğretim yılında uygulanacak yıllık çalışma programı, iş takvimi ve iş bölümüyle ilgili hazırlıklar yapılır.

(3) Mesleki çalışmalardan azami verim elde edilebilmesi için okulun ve çevrenin ihtiyaçlarına göre, eğitim ve öğretimle ilgili diğer konularda da mesleki çalışma yapılabilir. Bu çalışmalar okul ortamının dışında ilgili eğitim ortamları veya işletmelerde de yapılabilir.

(4) Mesleki çalışmalarda ödenecek ücretle ilgili hususlarda 1/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar doğrultusunda işlem yapılır." bu hükümlere göre Mesleki çalışma programı okul müdürlüğünce hazırlanmalı ve çalışma öncesinde yönetici ve öğretmenlere duyurulmalıdır.

Bu Mesleki çalışma programının genel hatları için Orta Öğretim Genel Müdürlüğü bir yazı yayınlamalıdır.

Bu konuda Din Öğretimi genel Müdürlüğü hem İmam Hatip Ortaokulları hem de İmam Hatip Liseleri için bu şekilde bir program hazırlayarak il milli eğitim müdürlüklerine göndermiştir.

İmam hatip okulları öğretmenleri seminer çalışmaları

İlköğretim Genel Müdürlüğünün her yıl yayınlamakta olduğu seminer çalışmalarına yönelik bu yönde bir yazısı beklenmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri