22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > HABERLER > Kurslarda Öğretmen Görevlendirmelerinde Adaletli Olunmasını İstedik

Kurslarda Öğretmen Görevlendirmelerinde Adaletli Olunmasını İstedik

15.12.2015 23:22 12 14 16 18 yazdır
Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında Öğretmen Görevlendirmelerinde Adaletli Olunmasını İstedik
Kurslarda Öğretmen Görevlendirmelerinde Adaletli Olunmasını İstedik

Sayı

ŞMT.400.80/

16/12/2015

Konu

:  Destekleme ve Yetiştirme Kursları

   Öğretmen Görevlendirmesi

 

 

 

OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

İlgi:    Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu

 

Sendikamıza okullar bünyesinde açılan destekleme ve yetiştirme kurslarında yapılan öğretmen görevlendirmelerinde öğrencilerin seçtiği öğretmenler yerine idareye yakın öğretmenlere görev verildiği, Öğretmenlere ders dağıtımında adilane bir dağıtımın yapılmadığı yönünde bilgiler gelmektedir.

 

İlgi kılavuzun "Kurslara Öğretmen Görevlendirilmesi" başlıklı 6.maddesinde;

"6.1. Kurslara öğretmen belirlenmesi e-kurs modülü üzerinden kurs merkezi müdürlüğü tarafından o kursa başvuru yapan kadrolu öğretmenler arasından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar gözetilerek yapılır.

6.2. İhtiyaç olması halinde komisyonlar tarafından onaylanan ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılabilir.

6.3. Kurs merkezleri, görev veremedikleri öğretmenleri modül üzerinden ihtiyaç dışı olarak il havuzuna gönderirler." hükmüne yer verilmiştir. Hüküm uyarınca kurslarda görevlendirilecek öğretmenler öncelikle öğrencilerin tercih ettiği öğretmenler arasından görevlendirilecektir.

 

Ayrıca, öğrencilerin başvurularının bitirilip öğretmen görevlendirmelerinin yapılacağı dönemde öğrenciler tarafından hangi öğretmeni kaç öğrencinin seçtiğine dair bilgiler veli, öğrenci ve öğretmenlerle paylaşıma açılması öğretmen görevlendirmelerinde adaletli dağılımın yapılması noktasında büyük önem arz etmektedir.

 

Diğer taraftan, kurslara öğretmen görevlendirmesi yapılırken öğretmenler arasında ders saatlerinin dengeli olacak şekilde, herhangi bir ayrım gözetilmeksizin dağıtılması gerekmektedir. Aksi takdirde, bir kısım öğretmenler kurslarda haftada 16 saate kadar derse girerken bir kısım öğretmenlere daha az ders verilmesi hakkaniyet ve eşitliğe aykırılık teşkil edecektir.

 

Bu nedenlerle, ikinci dönem kurs müracaatlarının başlayacağı önümüzde ki günlerde kurslara müracaat eden öğrencilerin ve tercih edilen öğretmenlere ait sayısal bilgilerin okul yönetimleri tarafından öğretmenlere duyurulması; öğretmen görevlendirmelerinin öğrencilerin tercihleri doğrultusunda yapılması ve ders saatlerinin öğretmenlere dengeli dağıtılması hususunda müdürlüğünüzce okul müdürlüklerine talimat verilmesi hususunda;

 

Gereğini talep ederiz.

 

 

                                                          Cihat KARAKUŞ                         Ahmet KANDEMİR

                                                    Şube Mevzuat Sekreteri                      Şube Başkanı

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri