19 Ocak 2019 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > Köy İlköğretim Okullarının Sorunları Çözülmelidir

Köy İlköğretim Okullarının Sorunları Çözülmelidir

14.06.2014 21:44 12 14 16 18 yazdır
Köy İlköğretim Okulları, Birleştirilmiş Sınıflar ve Köy Öğretmenleri raporumuzu Valilige arz ettik
Köy İlköğretim Okullarının Sorunları Çözülmelidir

Sayı

ŞMT.400.80/

09/06/2014

Konu

:  Köy İlköğretim Okulları, Birleştirilmiş

   Sınıflar ve Köy Öğretmenleri

 

 

 

OSMANİYE VALİLİĞİNE

 

 

Bilindiği üzere sendikamız okul ve kurum ziyaretlerinde bulunarak eğitim-öğretimle ilgili sorunları yerinde tespit etmekte, tespit edilen sorunları "Sorumlu Sendikacılık" anlayışı içerisinde çözümün bir parçası olmak adına Devlet yetkililerine iletmektedir.

 

Özellikle yaptığımız köy ilköğretim okulları gezilerimizde köy okullarının çoğunda; öğrenci sayısının azlığı, öğretmen ihtiyacı, derslik sayısının yetersizliğinden dolayı ortaokul öğrencilerinin taşıma kapsamına alınarak şehir merkezine taşındıkları, fakat ilkokul çağındaki çocukların taşıma kapsamına alınmayarak genellikle çok az öğrenci ile birden fazla ilkokul sınıfının birleştirilmesiyle bir öğretmen tarafından birleştirilmiş sınıf uygulaması yapıldığı, öğretmenlerimizin okullara ulaşım sıkıntılarının bulunduğu, birer ikişer öğretmenle eğitim öğretimin müdür yetkili öğretmenlerle hem yönetici hem öğretmen olarak sürdürülmeye çalışıldığı görülmektedir.

 

Bu bağlamda ilimiz merkez ilçesi dağ köyleri ile ova köylerinin orta noktalarına örneğin Kadirli yolu üzerindeki köy okullarının bir okulda, Bahçe Köyü civarındaki köylerin bu civara yapılacak bir okula, Gaziantep yolu solunda yer alan köylerimizin Mamure İlköğretim okulunda toplanması, yolun sağ tarafındaki dağ köylerindeki öğrencilerinde bu civara yapılacak büyük bir okulun taşıma kapsamında bu köylerdeki öğrencileri toplayarak eğitim-öğretim verilmesi Kamu kaynaklarının israf edilmeden, en verimli bir şekilde kullanılmasına vesile olacaktır.

 

Yukarıda yer verdiğimiz Osmaniye merkez ilçesi için önerdiğimiz köy okulları modeli diğer ilçelerimiz içinde geçerlidir. İlimizde yapılacak bir toplantı vesilesi ile bu okulların yapılacağı noktalar tespit edilebilir. Bu okulların yapımı için hayırsever vatandaşlarımız ve iş adamlarımız bu noktalara okul yapımı için teşvik edilebilirler.

 

Yapılacak bu uygulama ile köylerde ikamet eden velilerimiz kente göçmeyecek veya çocuklarını merkezde bulunan okullara kaydettirerek okutmayacaklardır. Belirtilen merkezlere açılacak tam donanımlı okullarımızla eğitimde kalite yakalanacaktır.

 

Bu bağlamda; Köy ilköğretim okullarındaki zor şartlarda görev yapan öğretmenlerimizin moral ve motivasyonlarını geliştirici yönde çalışmaların ve faaliyetlerin yapılması, örnek verdiğimiz Osmaniye merkez köy okulları yatırımları hakkında bir çalışma yapılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için birleştirilmiş sınıflı okulların taşıma kapsamına alınmasıhususunda;

 

Gereğini arz ederiz.

 

 

                                                               Cihat KARAKUŞ                    Ahmet KANDEMİR

                                                         Şube Mevzuat Sekreteri                  Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri