15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > Korkut Ata Üniversitesine Yıllık İzin ve Yol İzni Başvurumuz

Korkut Ata Üniversitesine Yıllık İzin ve Yol İzni Başvurumuz

14.04.2014 22:49 12 14 16 18 yazdır
Korkut Ata Üniversitesine yıllık izin kullanmak isteyen personellerden 1-2 gün yıllık izin kullanmak isteyenlere gereken kolaylığın sağlanması ve bu izni kullanırken zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için yol izni eklenmesi için başvurduk
Korkut Ata Üniversitesine Yıllık İzin ve Yol İzni Başvurumuz

Sayı

ŞMT.020.80/

14/04/2014

Konu

:  Yıllık İzin ve Yol İzni


 

OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE

  İlgi:    a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu.

       

         İlgi (a) daki Kanunun "Yıllık İzin" başlıklı 102. maddesinde; "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." hükümleri bulunmaktadır.

Yine aynı Kanunun "Yıllık İzinlerin Kullanılışı" başlıklı 103. maddesinde; "Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izliyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer." hükümleri bulunmaktadır.

Ayrıca Devlet Personel Başkanlığının yıllık izinlerin kullanımı hakkındaki 04.04.2011 tarih ve 3419 sayılı mütalaasında; "Yukarıda yer verilen hükümler çerçevesinde; yıllık izinlerin amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceği belirtilerek zaman bakımından idareye takdir yetkisi tanınmış olup, 1-2 gün yıllık izin talebinde bulunan personele bu süreler kadar izin verilmesine engel bir düzenleme bulunmamaktadır." açıklaması da bulunmaktadır.

Bu mevzuat hükümleri ışığında, yıllık izin kullanmak isteyen personellerinizden 1-2 gün yıllık izin kullanmak isteyenlere gereken kolaylığın sağlanması ve bu izni kullanırken zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için yol izni eklenmesi hususunda;

Gereğini arz ederiz.                

                                                               Cihat KARAKUŞ                   Ahmet KANDEMİR

                                                           Şube Mevzuat Sekreteri                      Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri