19 Aralık 2018 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Korkut Ata Üniversitesine Güvenlik Görevlilerinin dereceleri için başvurduk

Korkut Ata Üniversitesine Güvenlik Görevlilerinin dereceleri için başvurduk

14.04.2014 23:27 12 14 16 18 yazdır
Üniversitedeki Güvenlikçilerin derecelerinin 5 dereceden aşağıya ve Güvenlik Görevlisi kadrosu dışındaki kadrolara aktarılması hususunda başvurduk.
Korkut Ata Üniversitesine Güvenlik Görevlilerinin dereceleri için başvurduk

Sayı

ŞMT.020.80/

14/04/2014

Konu

:  Koruma ve Güvenlik Görevlileri


OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE

 

İlgi:    a) 29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren

              5662 sayılı Kanun.

         b) 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname.

        
 

İlgi (a) daki Kanunun "Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi" başlıklı 84. ek maddesi ile kurulan üniversitemize aynı kanunun geçici 1. maddesi ile kadrolar ihdas edilerek ilgi (b) deki Kanun Hükmünde Kararnameye eklenmiştir.

İlgi (a) daki Kanunun "Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi" başlıklı ek 84. maddesi; Osmaniye'de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulmuştur. Bu üniversite;

             a) Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi ile Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Mühendislik Fakültesinden,

             b) Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Meslek Yüksekokulu ile Kadirli Meslek Yüksekokulundan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Bahçe Meslek Yüksekokulu ile Düziçi Meslek Yüksekokulundan,

             c) Rektörlüğe bağlı olarak kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden,

             oluşur." hükümlerine göre Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi; Çukurova Üniversitesi Rektörlüğüne ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı birimlerin üniversiteye bağlanması ve yeni birimlerin açılması ile kurulmuştur.

                İlgi (a) daki Kanunun geçici 34. maddesindeki; "Bu Kanunla kurulan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Ağrı Dağı Üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Bilecik Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi ve Batman Üniversitesine bağlanan yükseköğretim kurumlarının teşkilatı, mevcut kadroları ve pozisyonları ile birlikte personeli, bu kuruluşlarla ilgili yılı bütçe ödenekleri, bütçedeki ödeneklerin tahakkuka bağlanma yetkisi, bina ve tesisleri, her türlü araç ve gereci, malzeme, döşeme, demirbaş ve taşıtları ile birlikte her türlü taşınır ve taşınmaz malları başka bir işleme gerek kalmaksızın bağlandıkları üniversitelere devredilmiş sayılır.

Bu Kanunla yeni kurulan ve bağlantısı değiştirilen yükseköğretim kurumlarında uygulamayla ilgili olarak ortaya çıkacak sorunlar Yükseköğretim Kurulu kararıyla çözümlenir." hükümleri ile de Osmaniye Korkut Ata Üniversitesine bağlanan yükseköğretim kurumlarının teşkilatı, mevcut kadroları ve pozisyonları ile birlikte personeli Osmaniye Korkut Ata Üniversitesine aktarılmıştır.

İlgi (a) daki Kanun ekinde yer alan "İhdası uygun görülen kadrolar" çizelgesi incelendiğinde üniversitenize Koruma ve Güvenlik Görevlileri kadrosunun ihdas edilmediği görülmektedir. (Ek-1)

Çünkü Koruma ve Güvenlik Görevlileri kadroları; Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı birimlerden Osmaniye Korkut Ata Üniversitesine aktarılmıştır.

16.01.2013 tarih ve 28530 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki 2012/3988 Sayılı Kararda Çukurova Üniversitesi için yapılanDolu Kadro Değişikliklerinde Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin kadro dereceleri 5 dereceden aşağıya düşürülmüştür. (Ek-2)

Bu durum şu şekilde gerçekleştirilmiştir.

 

KURUMU:

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

TEŞKİLATI:

MERKEZ

 

CETVEL:

 

3

DOLU KADRO DEĞİŞİKLİĞİ


DEĞİŞTİRİLMESİ İSTENEN KADROLARIN


YAPILMASI UYGUN GÖRÜLEN


KADRO


KADRO


     DEĞİŞİKLİK

SINIFI


UNVANI


ADEDİ


DERECESİ


   KADRO DERECESİ

GİH


Koruma ve Güvenlik Görevlisi


1


5
      1

GİH


Koruma ve Güvenlik Görevlisi


11


5
      2

GİH


Koruma ve Güvenlik Görevlisi


72


5
      3

GİH


Koruma ve Güvenlik Görevlisi


8


5
      4

16.01.2013 tarih ve 28530 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki 2012/3988 Sayılı Kararda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi için yapılanDolu Kadro Değişikliklerinde Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin kadro derecelerinde bu şekilde bir değişiklik yapılmamıştır. (Ek-3)

27.01.2014 tarih ve 28895 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki 2012/3988 Sayılı Kararda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi için yapılanDolu Kadro Değişikliklerinde Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin kadro derecelerinde bu şekilde bir değişiklik yapılmamıştır. (Ek-4)

Fakat Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünün 16.01.2013 tarih ve 28530 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yükseköğretim kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki 2012/3988 Sayılı Kararda Çukurova Üniversitesi için yapılanDolu Kadro Değişikliklerinde Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin kadro dereceleri 5 dereceden aşağıya düşürülmesi için değişiklik yapılmıştır. (Ek-2)

Ayrıca 16.01.2013 tarih ve 28530 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki 2012/3988 Sayılı Kararda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi için yapılanDolu Kadro Değişikliklerinde 5 dereceli beş adet Koruma ve Güvenlik Görevlisi dolu kadroları Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosu dışına yani Bilgisayar İşletmeni kadrosuna aktarılmıştır. (Ek-3)

Yine, 27.01.2014 tarih ve 28895 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki 2012/3988 Kararda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi için yapılanDolu Kadro Değişikliklerinde 5 dereceli bir adet 9 dereceli bir adet Koruma ve Güvenlik Görevlisi dolu kadroları Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosu dışına yani Bilgisayar İşletmeni, Şef, Kütüphaneci, Tekniker, Teknisyen ve Teknisyen Yardımcısı gibi kadrolara aktarılmıştır. (Ek-4)

Bu hükümler ve Anayasamızın eşitlik ilkesi ışığında rektörlüğünüz bünyesinde bulunan Koruma ve Güvenlik Görevlilerinin kadro ve derecelerinin 5 dereceden aşağıya düşürülmesi ve Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosu dışına yani Bilgisayar İşletmeni, Şef, Kütüphaneci, Tekniker, Teknisyen ve Teknisyen Yardımcısı gibi kadrolara aktarılması hususunda Devlet Personel Başkanlığı nezdinde girişimde bulunulması hususunda;

Gereğini arz ederiz.                 

                                                               Cihat KARAKUŞ                   Ahmet KANDEMİR

                                                         Şube Mevzuat Sekreteri                 Şube Başkanı

Ek:      1- 5662 sayılı Kanun eki kadrolar.

         2- 16.01.2013 tarih ve 28530 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim

              kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki Karar eki 

              kadrolar.

         3-16.01.2013 tarih ve 28530 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim

              kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki Karar eki

              kadrolar.

         4-27.01.2014 tarih ve 28895 sayılı resmi gazetede yayımlanan Yükseköğretim

             kurumlarına ait idari kadrolarda düzenleme yapılması hakkındaki Karar eki

             kadrolar.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri