19 Ocak 2019 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > İl MEM'ler, yönetici atamada belge isteyebilir mi?

İl MEM'ler, yönetici atamada belge isteyebilir mi?

22.09.2014 15:10 12 14 16 18 yazdır
İdare kendi MEBBİS ortamında kayıtlı bulunan yönetici adayının çeşitli belgelerini Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümlerini isteyemez.
İl MEM'ler, yönetici atamada belge isteyebilir mi?
Atama, görevlendirme vs başvuru iş ve işlemlerinde yöneticilerden, öğretmenlerden, personelden çeşitli belgelerin istenmesi 31/7/2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümlerine aykırıdır.

Şöyle ki; Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin "Başvuru sahibinden bilgi ve belge istenmesine ilişkin esaslar" başlıklı 8.maddesinde; " (1) İdare, hizmetleri yerine getirirken başvuru sahibinden istediği bilgi ve belgelerle ilgili düzenlemelerinde aşağıdaki ölçütleri esas alır:


a) Düzenlemeler beyan esas alınacak şekilde hazırlanır.


b) Zorunlu olmadıkça, işlemin tekemmülü aşamasına kadar belge talep edilmez.


c) İş sınavlarına müracaat safhasında sadece sınav için gerekli belgeler istenir; göreve başlamak için gereken belgeler ise sınavı kazananlardan istenir.


ç) İdarenin görevi gereği kendisinde bulunan bilgi ve belgeler ile daha önce başvuru sahibinden alınarak kurum kayıtlarına aktarılan ve değişmediği başvuru sahibi tarafından beyan edilen belgeler yeniden istenmez.


d) İstenen belgenin aslının getirilmesi hâlinde, belgenin fotokopisi, aslına uygunluğu kontrol edildikten sonra ilgili görevli tarafından isim ve unvan yazılarak tasdik edilir.


e) Diğer idarelerin elektronik ortamda paylaşıma açtığı bilgi ve belgeler, başvuru sahibinden istenmez. Ancak, bu bilgi ve belgelere kolayca erişim için gerekli bilgiler istenebilir.


f) Başvuru sahibinden adlî sicil kaydı istenmez, bunun yerine yazılı olarak beyan istenir. Başvurunun form kullanılarak yapıldığı hâllerde, formda adlî sicil beyanı bölümü ayrılır. İdare, beyanın doğruluğunu adlî sicil bilgilerini verebilecek mercilerden teyit eder. İlgili merciler, gerekli bilgileri, teknik altyapısı hazır olan kurumlara elektronik ortamda derhal, diğer hâllerde en geç üç işgünü içinde verir.


g) Başvuruda istenen belgeler, idarece sayma suretiyle belirtilir. İstenen belgeler arasında, idare tarafından istenecek diğer belgeler veya benzeri belgeler gibi muğlâk ibarelere yer verilmez.


ğ) Başvuru sırasında istenen formlar idarenin internet sayfasında da yayımlanır." hükümleri bulunmaktadır.


Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin "Başvuru sahibinden bilgi ve belge istenmesine ilişkin esaslar" başlıklı 8.maddesi, ç) bendinde yer alan "ç) İdarenin görevi gereği kendisinde bulunan bilgi ve belgeler ile daha önce başvuru sahibinden alınarak kurum kayıtlarına aktarılan ve değişmediği başvuru sahibi tarafından beyan edilen belgeler yeniden istenmez." hükümlerine göre idare kendi MEBBİS ortamında kayıtlı bulunan yönetici adayının hizmet durumu, Öğrenim Belgesi, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Diploması, Hizmet İçi Eğitim Belgeleri, Ödül Belgeleri, Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik sertifikalarını adaylardan tekrar isteyemez. Çünkü bu belgeler daha önceden idare tarafından personelden istenerek MEBBİS ortamına kayıt edilmiştir. Kamu Hizmetlerinin Sunumunda Uyulacak Usul Ve Esaslara İlişkin Yönetmeliği de bunu emretmektedir.


İdare ya kendi kayıtlarına güvenmemektedir ya da kendi işi kolaylaşsın düşüncesiyle yönetici adaylarından bu belgeleri istemektedir. Kimse yönetmelik, genelge takmamaktadır. Yetkiyi eline alan, Bürokrat Devletin kendisi tarafından yönetildiğini zannetmekte ve Yönetmelik çıkaran Devletin yönetmelikte emrettiği hükümleri yerine getirmemektedir. Bürokrasinin ana sorunu bürokratik oligarşidir.


Ahmet KANDEMİR

Türk Eğitim Sen Osmaniye Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri