bilgi güncelleme
23 Ocak 2018 Salı
Anasayfa > HABERLER > Hangi öðretmenlere iş riski ve iş güçlüğü zammı ödenmektedir?

Hangi öðretmenlere iş riski ve iş güçlüğü zammı ödenmektedir?

28.12.2017 19:19 12 14 16 18 yazdır
Yan ödeme kararnamesinde yer alan hükümlere göre, Cezaevlerinde görevli öğretmenlere ve Başöğretmen, Uzman Öğretmen ve Öğretmenlerden belleticilik görevi verilenlere İş riski zammı veya iş güçlüğü zammı ödenmektedir.
Hangi öðretmenlere iş riski ve iş güçlüğü zammı ödenmektedir?

Yan ödeme kararnamesinde yer alan hükümlere göre, Cezaevlerinde görevli öğretmenlere ve Başöğretmen, Uzman Öğretmen ve Öğretmenlerden belleticilik görevi verilenlere İş riski zammı veya iş güçlüğü zammı ödenmektedir.

Tüm memurların zam ve tazminatları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152. maddesine göre hazırlanan 05.05.2006 tarih ve 26159 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 17.4.2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Bakanlar Kurulu Kararına göre ödenmektedir.

Bu kararın "(D) EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ BÖLÜMÜ"nde yer alan bazı öğretmenler için "İş riski zammı veya iş güçlüğü zammı" ödenmesi öngörülmüştür.

Hangi öğretmenlere iş riski zammı ödenmektedir?

"(D) EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ BÖLÜMÜ"nün "NOT" kısmı 2. maddesindeki; "2- Cezaevlerinde görevli öğretmenlere (450) puan iş riski zammı ödenir. " hükümlerine göre; Cezaevlerinde görevli öğretmenlere (450) puan iş riski zammı ödenecektir.

"NOT" kısmı 3. maddesindeki; "3- Başöğretmen, Uzman Öğretmen ve Öğretmenlerden belleticilik görevi verilenlere ayrıca (100) puan iş güçlüğü zammı ödenir. " hükümlerine göre; Başöğretmen, Uzman Öğretmen ve Öğretmenlerden belleticilik görevi verilenlere ayrıca (100) puan iş güçlüğü zammı ödenecektir.

2017 yılı için alınabilecek miktar; 2017 yılı yan ödeme katsayısının ( 0,03257) "İş riski zammı veya iş güçlüğü zammı" puanı ile çarpılmasıyla bulunacaktır.

Buna göre;

- 450 puanlık iş riski zammı 14,65 lira anlamına gelmektedir.

- 100 puanlık iş güçlüğü zammı 3,257 lira anlamına gelmektedir.

Ayrıca Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun "Ödenemeyen giderler ve bütçeleştirilmiş borçlar" başlıklı 34. maddesi 3. fıkrasındaki; "İlgili olduğu mali yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde alacaklıları tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın, yazılı talep edilmediğinden veya belgeleri verilmediğinden dolayı ödenemeyen borçlar zamanaşımına uğrayarak kamu idareleri lehine düşer." hükümlerince beş yıl içinde alacaklıları tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın, yazılı talep edilmediğinden veya belgeleri verilmediğinden dolayı ödenemeyen alacaklar ödenmektedir.

Bu nedenle Cezaevinde görevli olduğunuz ilgili aylara yönelik İş riski zammı / belletici olarak görevlendirildiğiniz ilgili aylara yönelik iş güçlüğü zammı talebinize dair başvuru dilekçesini bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri