18 Temmuz 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Doç.Dr. Fedai Çavuş > Güneş, Balçık ve Yolsuzluk
Doç.Dr. Fedai Çavuş

Güneş, Balçık ve Yolsuzluk

07.02.2014 14:31 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Doç.Dr. Fedai Çavuş

Hemen herkesin bildiği, açıkça meydana çıkmış gerçeği inkâr etmek, gizlemeye çalışmak, yalan dolanla değiştirmeye yeltenmek mümkün değildir. Buna güç yetirecek insan yoktur.

Bu durumu ifade eden çok güzel bir atasözümüz var: Güneş balçıkla sıvanmaz.

17 Aralık 2013 tarihinde yapılan yolsuzluk operasyonu aynı yukarıdaki atasözü gibi durumu apaçık ortaya çıkarmıştır. Fakat nedense olayın iki tarafı da ortaya çıkan gerçekliği ellerine bulaşan balçıkla sıvamaya çalışmaktadır.

Operasyon üzerinden bir ay geçti. Bu operasyon sonrasında gündem iki ana eksende değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Bunlardan birincisi, evet bir yolsuzluk yapılmıştır.

İkincisi, bu iktidara yönelik bir komplodur.

Maalesef yolsuzluk var diyenlerin sesi pek fazla duyulmaz oldu.

Buna karşılık bunun bir uluslararası komplo olduğunu iddia edenlerin sesi insanların kulaklarından ve gözlerinin önünden hiç eksik olmuyor. Televizyon ekranları sürekli bunun komplo olduğunu iddia eden insanların propaganda vari konuşmalarıyla dolduruluyor.

Burada sadece şunu sormak istiyorum. Hergün televizyonlara çıkıp uluslararası arenada bizde süper güç olduk, onlar ekonomik anlamda zor günler yaşarken biz dimdik ayakta kaldık diyebilen güç, iki yolsuzluk haberiyle nasıl bu kadar sarsıldı?

Uluslararası güçlerin desteği ile biryere gelenler, bu güçler kendilerine desteği çekince onların dostluk değil sadece çıkarlarına göre hareket ettiklerini anlamakta hala zorlanıyorlar. Ortaya çıkan yolsuzlukları araştırmak yerine bunun bir komplo olduğunu iddia ederek, benim hırsızım senin hırsızından iyidir diyerek olayların üzerini örtüyorlar.

Aslında bu olay devlet içerisindeki güç mücadelesini ve devletin nasıl birtakım gruplar arasında paylaşıldığını da ortaya çıkarmış oldu. Görüldü ki bir devlet var devletten içeri. Ama benim için bu durum hiç şaşırtıcı olmadı. Bilyoruz ki her iktidar kendi derin mekanizmalarını oluşturarak geleceğini sağlama almaya çalışır. Burada temel sorun kendi geleceğini sağlama almaya çalışırken devlet ve millet menfaatinin nerede tutulduğu. Görülen o ki, kişisel menfaat her iki tarafın yapılanmasında herşeyden önemli hale gelmiş.

Evet, güneş balçıkla sıvanmaz, ama yolsuzluklar baskıyla sıvanıyor. Bir duvar yazısında diyor ki;

Verdiğiniz her oy size yolsuzluk, hırsızlık ve arsızlık olarak dönecektir

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.