21 Ekim 2018 Pazar
Anasayfa > HABERLER > Gülsüm KÖRZ, Rahime Hatuna Nasıl Müdür Oldu?

Gülsüm KÖRZ, Rahime Hatuna Nasıl Müdür Oldu?

12.01.2015 21:16 12 14 16 18 yazdır
Rahime Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Müdür olarak görevlendirilen Gülsüm KÖRZ, bu şartları taşımamaktadır.
Gülsüm KÖRZ, Rahime Hatuna Nasıl Müdür Oldu?
Buradan Osmaniye Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynaklarından sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Basri Doğan'dan cevap bekliyor ve soruyoruz. Rahime Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine  Müdür olarak görevlendirilen Gülsüm KÖRZ, Nasıl Müdür Oldu?

Sayın Basri Doğan, biz senin yönetmelikten mevzuattan yargı kararlarından bi haber olduğunu bu işi bilmediğini biliyoruz ama sen bunları biliyor musun onu bilmiyoruz.

Çünkü; 10.06.2014 Tarihli ve 29026 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 6. maddesindeki; "(1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:
a) Müdür olarak görev yapmış olmak.
b) Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak.
c) Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dâhil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak.
ç) Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak.
d) Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmış olmak."
hükümlerinde öngörülen hiçbir şartı Gülsüm KÖRZ taşımamaktadır.

Şöyle ki;

1- İlgi (a) daki Yönetmeliğin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 6. maddesi 1. fıkrası (a) bendinde "Müdür olarak görev yapmış olmak." şartı aranmasına rağmen Gülsüm KÖRZ, 04.06.2012 tarihi ile 24.12.2012 tarihleri arasında Vilayetler Hizmet Birliği Ana Okulunda Okul Müdürü olarak görev yapmış olsa da bu okul müdürlüğüne Hasan ONGUN tarafından açılan Davada Adana 2. İdare Mahkemesinin 2012/871 E. 2012/1515 K. Ve 15/10/2012 tarihli kararı ile bu görevinden alınmıştır. (Ek-1)


Adana 2. İdare Mahkemesinin 2012/871 E. 2012/1515 K. Ve 15.10.2012 tarihli Kararını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. 


Gülsüm KÖRZ 04.06.2012 tarihi ile 21.10.2013 tarihleri arasında Vilayetler Hizmet Birliği Ana Okulunda Okul Müdürü olarak görev yapmasına istinaden Rahime Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Müdür olarak görevlendirilmesi hukuka ve mevzuatlara aykırıdır.


Bu duruma örnek olarak 2010 yılında yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin Uygulama Kılavuzunun Duyuru, Başvuru, Atama Ve Yer Değiştirme Sürecinde Karşılaşılan Tereddütler Ve Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları kısmında bu duruma ağıdaki şekilde cevap verilmiştir. (Ek-2)Soru 7

:

Yargı kararıyla yöneticilik görevi üzerinden alınanların bu süreleri yöneticilik görevinden sayılır mı?

Cevap

:

Yargı kararıyla yöneticilik görevinden alınmış olanların bu süreleri yöneticilik görevinden sayılması hukuken mümkün olamamaktadır. Ancak, bu görevden önceki durumu esas alınır.

Örnek; bir eğitim kurumunda müdür yardımcısı olarak görev yapmakta iken bir başka eğitim kurumuna müdür olarak atanıp, yargı kararı sonucu müdürlük görevinden alınmış olan bir yöneticinin müdürlükte geçen süreleri geçerli sayılmazken müdür yardımcısı olarak geçen süreler değerlendirilir.


2- İlgi (a) daki Yönetmeliğin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 6. maddesi 1. fıkrası (b) bendinde "Müdür başyardımcısı olarak en az iki yıl görev yapmış olmak." şartı aranmakta fakat bu şartı da Gülsüm KÖRZ taşımamaktadır.


3- İlgi (a) daki Yönetmeliğin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 6. maddesi 1. fıkrası (c) bendinde "Kurucu müdür, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya müdür başyardımcılığı dâhil toplam en az üç yıl görev yapmış olmak." şartı aranmakta fakat bu şartı da Gülsüm KÖRZ taşımamaktadır.

Çünkü, Gülsüm KÖRZ 07.10.2011 tarihi ile 19.03.2012 tarihleri arasında Vilayetler Hizmet Birliği Ana Okulunda Kurucu Müdür, 21.10.2013 tarihi ile 16.12.2014 tarihleri arasında Vilayetler Hizmet Birliği Ana Okulunda Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Gülsüm KÖRZ'ün Kurucu müdür, müdür yardımcısı toplam süresi yaklaşık 1 yıl 8 aydır. Dolayısıyla, yönetmelik maddesinde öngörülen "toplam en az üç yıl görev yapmış olmak." şartı sağlanamamaktadır.


4- İlgi (a) daki Yönetmeliğin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 6. maddesi 1. fıkrası (ç) bendinde "Bakanlığın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki şube müdürü veya daha üstü kadrolarda görev yapmış olmak." şartı aranmakta fakat bu şartı da Gülsüm KÖRZ taşımamaktadır.


6- İlgi (a) daki Yönetmeliğin "Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar" başlıklı 6. maddesi 1. fıkrası (d) bendinde "Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten en az sekiz yıl görev yapmış olmak." şartı aranmakta fakat bu şartı da Gülsüm KÖRZ taşımamaktadır. Çünkü, Gülsüm KÖRZ'ün Öğretmenlikteki görev süresi yaklaşık 7 yıl 9 aydır.


Bu açıklamalardan görüleceği üzere; Gülsüm KÖRZ, müdür olarak atanma şartlarından hiçbirisini taşımamaktadır. Bu nedenle de Gülsüm KÖRZ'ün müdür olarak atanma imkanı bulunmamaktadır.


Dolayısıyla, bu durumu bilen ve buna rağmen mevzuata aykırı işlem tesis ederek Gülsüm KÖRZ'ün müdür olarak görevlendirilmesine sebebiyet veren Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na suç duyurusunda bulunulması, Merkez Rahime Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne Müdür olarak görevlendirilen Gülsüm KÖRZ'ün görevlendirilmesinin iptal edilmesinin talep edilmesi hususunda talepte bulunduk.


Talep yazımız Türk Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından Millli Eğitim Bakanlığına yazılacaktır.


Talep yazımızın tamamını bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri