19 Ekim 2018 Cuma
Anasayfa > HABERLER > Engelli Personelin Çalışma Şartlarının Düzenlenmesini İstedik

Engelli Personelin Çalışma Şartlarının Düzenlenmesini İstedik

02.10.2017 20:00 12 14 16 18 yazdır
İlimizin genelinde çalışan engelli personellerin çalışma ortamlarının ve çalışma şartlarının mevzuata göre düzenlenmesini istedik.
Engelli Personelin Çalışma Şartlarının Düzenlenmesini İstedik
Sayı : ŞMT.400.80/                                                                         03/10/2017
Konu : Engelli Personellerin Çalışma Şartları


OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE


İlgi : 7 Şubat 2014 tarih ve 28906 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik


Sendikamıza, engelli olarak görev yapan personellere iş yüklerinin adilane bir şekilde dağıtılmadığı, engelleri nedeniyle yapamayacakları türden görevleri yapmalarının istendiği, görev dağılımında yönetmelik hükümlerinin dikkate alınmadığı yönünde bilgiler gelmektedir.

Osmaniye merkez ilçede bulunan bir ortaokulumuzda görev yapan fiziksel engelli bir hizmetlimize 2017-2018 öğretim yılında okul müdürünce verilen görevler yazımız ekinde sunulmuştur. Yazımız ekinde ki hizmetliye verilen görevler incelendiğinde, engel durumunun dikkate alınmadığı, verilen görevlerin İlgi yönetmeliğe uymadığı açıkça görülecektir.

İlgi yönetmeliğin "İşyerlerinin engellilerin çalışma şartlarına göre düzenlenmesi" başlıklı 16. maddesinde ki;
"(1) Kamu kurum ve kuruluşları çalışma yerlerini ve eklentilerini, engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirmek, engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak ve engellilerin görev yaptıkları kadronun gereği olan işleri yapabilmeleri için engel durumlarına göre gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araç ve gereçleri temin etmek zorundadır.
(2) Engelliler, engelliliklerini artırıcı ve ek engel getirici işlerde çalıştırılamaz."

hükümleri uyarınca engelli personellerin çalışma ortamlarının engel durumuna göre düzenlenmesi, engel durumuna göre görev verilmesi, engelliliğini artırıcı ve zorlayıcı işlerin verilmemesi gerekmektedir. Ancak, okul ve kurum müdürlerinin görevlerini yerine getirirken bu hassasiyetleri göstermedikleri yönünde okullarda farklı uygulamaların yapıldığı yönünde sendikamıza bilgiler gelmekte olup okul/kurum müdürlüklerinin ivedilikle uyarılması gerekmektedir.

Bu kapsamda, okul/kurum müdürlüklerinin engelli personellerin çalışma şartlarını, çalışma ortamlarını ve görev dağılımlarını yukarıda yer verilen mevzuat hükümlerine göre yapmaları konusunda ivedilikle uyarılmaları hususunda;

Gereğini talep ederiz.Cihat KARAKUŞ                                          Ahmet KANDEMİR
Şube Mevzuat Sekreteri                                      Şube Başkanı
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri