12 Aralık 2018 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Emekli Olma Hakkınız Devam Etmektedir

Emekli Olma Hakkınız Devam Etmektedir

10.07.2017 01:33 12 14 16 18 yazdır
KHK hükümleri ile kamu görevinden çıkarılanların Emekli olma hakları bulunmak tamıdır?
Emekli Olma Hakkınız Devam Etmektedir

Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde hükümleri ile kamu görevinden çıkarılanların  Emekli  olma hakları hakları bulunmakta mıdır?


EMEKLİ OLMA HAKKINIZ DEVAM ETMEKTEDİR

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının "Sosyal güvenlik hakkı" başlıklı 60. maddesindeki; "Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.

Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar." hükümlerinde süresi ve yaşı dolan herkes emeklilik hakkına sahiptir.  Emeklilikle ilgili kanunlarda açığa alınan ve görevden atılanlara ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.


Bu nedenle; Süresi dolup yaşı dolmayanlar yaşı dolunca emekli olabilecektir.  Süresi dolmayanlar ise görevden alınmaları halinde başka bir iş yerinde süreyi doldurarak emekli olabileceklerdir.

5510 sayılı Kanunda yer alan hüküm gereğince, tüm kamu personeli, ihraç tarihinden itibaren 100 gün süreyle genel sağlık sigortası hakkına sahiptir. Bunun için ayrıca bir şey yapmaya gerek bulunmamaktadır.

100 günün bitiminde, diğer eş çalışıyorsa, çalışan eş üzerinden sağlık yardımı almak mümkündür. Örneğin erkek ihraç edilmiş ise kadın memur, kurumuna vereceği bir bildirim ile eşinin sağlık yardımı almasını sağlayabilir. Ayrıca eşi çalışmadığı için bayan memur, eş yardımı talep edebilir.

Ancak ihraç edilen memurun eşi çalışmıyorsa veya o da ihraç edilmiş ise, 100. günün sonunda, gelir testi yaptırılmalı ve çıkan GSS primi ödenerek genel sağlık sigortasından yararlanmak mümkündür. Çocukların ise lisede okuyanlar için 20, üniversite okuyanlar için ise 25 yaşına kadar sağlık yardımları Devlet tarafından karşılanmaktadır. Bir şey yapılmasına gerek bulunmamaktadır.Ahmet KANDEMİR

Türk Eğitim Sen ve Türkiye Kamu Sen Osmaniye İl Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri