26 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Eğitim Bir Sen Dergisinde Çirkin Atatürk Yorumu

Eğitim Bir Sen Dergisinde Çirkin Atatürk Yorumu

05.01.2016 14:02 12 14 16 18 yazdır
EBS dergisinde; Atatürk'ün bir rekât namaz kılmadığı, bir kez bile kelime-i şahadet getirmediği, oruç tutmadığı ve zekât vermediği dile getirildi.
Eğitim Bir Sen Dergisinde Çirkin Atatürk Yorumu
Eğitim Bir Sen (Eğitimciler Birliği Sendikası) tarafından çıkarılan 'Eğitime Bakış' isimli derginin 2014 tarihli 29'uncu sayısında Hıdır Korkud YILDIRIM imzası ile "Açık Müfredat: İdeolojik Eğitim" başlıklı araştırma yazısı yayınlanmıştır. 'Öğretim programlarında Atatürkçülük' başlığı altında İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programını eleştiren söz konusu yazıda Atatürk, din düşmanı ilan edildi. Bir rekât namaz kılmadığı, bir kez bile kelime-i şahadet getirmediği, oruç tutmadığı ve zekât vermediği, İslamiyet'in helal haram ölçülerini dikkate almadığı dile getirildi.


İşte 'Eğitime Bakış' isimli derginin 2014 tarihli 29'uncu sayısı 61. sayfasındaki bölüm;

Yazının ilgili bölümü;

"Herkesçe bilinen bir bilgidir ki, aslında Mustafa Kemal Atatürk dindar bir kimse değildir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde müspet ve -başını belaya sokmayı göze alarak- menfî, üzerinde en çok eser yazılan kişi Atatürk'tür.

Bu eserlerden hiçbirinde, Atatürk'ün bir rekât namaz kıldığına, bir gün oruç
tuttuğuna, bir defa hacca gittiğine, bir kuruşluk zekât verdiğine, hatta aşk ile bir kez kelime-i şahadet getirdiğine ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır.

Bunun yanında Atatürk'ün İslamiyet'in helal-haram ölçülerini dikkate almadığı, bilhassa yasaklarından içtinap etmediği hususunda pek çok örnek olay aktarılmaktadır. Atatürk'ün İslamiyet ile ilgili sözlerinden, kaynağını Kur'an-ı Kerim ve sünnet-i seniyyeden alan bir din anlayışı yerine, pozitivizmin elverdiği, aklın mantığın sınırlarıyla sınırlanmış bir din anlayışına sahip olduğu anlaşılmaktadır. Cumhuriyet'in ilanını müteakip
gerçekleştirilen bütün atılımlarda ve bugün bazı çevrelerce 'devrim yasası' olarak kutsanan adımlarda hep Kur'an ve sünnete dayalı İslamiyet anlayışı
etkisizleştirilmeye çalışılmıştır. Yeni anlayışa uygun pozisyon alan, bu anlayışa uygun eylem ve söylem tutturan dindarlar ve din adamları taltif
edilmiş2, Kur'an ve sünnete dayalı İslamiyet'te ısrarcı olanlar, Mehmet Akif Ersoy gibi, Said-i Nursi gibiler ayıklanmıştır."
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri