19 Aralık 2018 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Dilekçeler Bakanlığa Postalandı

Dilekçeler Bakanlığa Postalandı

21.04.2014 13:08 12 14 16 18 yazdır
Nöbet Ücreti İçin toplanan dilekçeler Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlıklar/Ankara adresine gönderilmek üzere Aras Kargo yetkilisine teslim edilmiştir.
Dilekçeler Bakanlığa Postalandı

16.03.2014 tarihinde başlattığımız "Nöbet Ücreti İçin Dilekçe Eylemi" kapsamında ilçelerden ve Osmaniye merkezdeki üyemiz olan yada olmayan öğretmenlerden toplanan dilekçeler şubemiz önünde yaptığımız basın açıklaması sonrası Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlıklar/Ankara adresine gönderilmek üzere Aras Kargo yetkilisine teslim edilmiştir.

Şubemiz Mevzuat Sekreterimiz Cihat Karakuş tarafından okunan basın açıklamasında aşağıdaki noktalara değinilmiştir.

"Öğretmenlerin, asli bir nitelik taşımayan ve sorumluluğu son derece geniş olan nöbet hizmetinin karşılığı olarak ek ücret alamama durumu, iç hukuka ve uluslararası mevzuata aykırı nitelik taşıdığı gibi hakkaniyet anlayışına da bütünüyle aykırı olduğu ve bu durumun  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından göz ardı edildiği ve öğretmenlerimizin  mağdur edilmekte olduğu bir vakıadır.

Türk Eğitim-Sen olarak Toplu sözleşme tekliflerimiz arasında yer alan ve  sık sık dile getirdiğimiz  öğretmenlerimizin okulda yürüttükleri nöbet hizmetleri karşılığında 6 saat ek ders talebimizle ilgili dilekçe hazırlanmıştır. Haklı talebimizin Bakanlıkça dikkate alınması için dilekçe eylemi neticesinde toplana dilekçeler bakanlığa iletilecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Kanun ile getirilmeyen nöbet uygulamasını normlar hiyerarşisinde kanunların altında olan, sadece kanunları açıklamak ve detaylandırmak için çıkardığı Yönetmelikler, Kılavuzlar, Genelgeler, Resmi Yazılar ve Talimatlar ile uygulamaya sokmaktadır. Hukuken bunun uygun olmadığını düşünüyoruz..

T.C. Anayasasının 124. maddesinde de belirtildiği gibi; bakanlıklar kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilmektedir. Normlar hiyerarşisinde Anayasa ve yasaların altında yer alan yönetmeliklerin yasal düzenlemeleri genişletmek ve değiştirmek gibi bir işlevleri yoktur.

Norm hiyerarşisi içinde daha üst nitelikte norm olan Anayasa ve yasaya uygunluğu zorunlu bulunan Yönetmeliğin üst normunda bulunmayan öğretmene nöbet görevini, yasal düzenlemeleri genişleterek uygulanır hale getiremez.


Yetkilileri göreve çağırıyoruz, nöbete ek ders ödenmeli ya da nöbet görevi iptal edilmelidir. 

BEKÇİ DEĞİL ÖĞRETMENİZ! VELEVKİ NÖBETTEYİZ PARASINI İSTERİZ! "


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri