15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Doç.Dr. Fedai Çavuş > Demokratik Oligarşi
Doç.Dr. Fedai Çavuş

Demokratik Oligarşi

07.02.2014 14:31 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Doç.Dr. Fedai Çavuş

Oligarşi yönetimin belirli bir grubun elinde olduğu yönetim şeklidir. Bu tarz yönetim anlayışında yönetim siyasi, askeri veya maddi gücü elinde bulunduran bir grubun kontrolündedir. Diğer bir ifadeyle oligarşi birtakım azınlıkların yönetici olduğu bir anlayışı ifade etmektedir.

Robert Michels' e ait olan ve Klasik yönetim teorilerinden Max Weber'in Bürokrasi yaklaşımına bir eleştiri olarak ortaya çıkan Oligarşinin Tunç Kanunu demokratik yapılarda oluşabilecek bir durumu açıklamaktadır.  Bu kanunun özünü "demokratik örgütlerden söz etmek demek oligarşiden söz etmektir" şeklindeki tez oluşturmaktadır.

Michels eserinde, demokratik örgütlerde özellikle de siyasi partilerde demokrasinin ne durumda olduğunu ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Demokratik ilkelere bağlı olduklarını iddia eden partileri incelemiş ve yaptığı araştırmalar sonucunda bu örgütlerin açık bir biçimde oligarşik yönetim yapısına sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Bu oligarşik eğilimlerin birinci ve en önemlisi örgütün büyüklüğüdür. İkincisi, doğru ve hızlı kararlar almak için uzmanlık bilgisinin gerektiğidir. Üçüncü olarak Michels, partilerdeki başkanlık yönetiminin alışkanlığa dayalı bir hak haline geldiğini belirtmiştir.

Örgüt içerisindeki kitle bütün bu sorunların üstesinden gelemeyeceği ve liderliği kutsadığı için yönetim denetimsiz bir şekilde azınlığın yani oligarşinin elinde olacaktır. Sonuç olarak demokratik kitle örgütlerinin tamamı, kural olarak bir oligarşi tarafından yönetilir. Michels bu kuralı Oligarşinin Tunç Kanunu olarak isimlendirmiştir.

Türkiye ve mevcut ortam bu kapsamda ele alındığında aslında yaklaşık yüzyıl önce bahsedilen oligarşik oluşumun nasıl devlet yönetiminde ve kurumlarda oluştuğunu görmek mümkün.

Uzmanlık alanı yönetim ve strateji olan bir akademisyen olarak bu ve benzer konuları derslerimizde anlatırken, birçok derste olduğu gibi, öğrencilerimizin çok kullandığı bir cümle var; Bu anlattıklarınız bizim ne zaman işimize yarayacak?

Derslerde anlatılan herşey hayatımızda birebir her zaman uygulama imkanı olmayan unsurlar olabilir. Zaten anlatılanlar bugün ve geçmişin bilgilerinden meydana gelmektedir. Gelecek belirsizdir ve biz sahip olduğumuz bilgi birikimine göre kararlar verebiliriz. Dün verdiğimiz kararların bir sonucunu bugün yaşıyorsak yarında bugün verdiğimiz kararları yaşayacağız. Bu nedenle gereksiz bilgi yoktur.

Dün Türkiye'yi yönetmeleri için demokratik yollarla seçilenlerin bugün oligark haline gelebileceğini birçoğumuz bilmiyordu. Maalesef bilenlerin de sesini duyan yok.

Bugün yaşananları devlet içerisindeki oligarkların güç mücadelesi olarak gözönüne alırsanız, yarın kararlar verirken Türk Milletinin ve Devletinin çıkarlarının oligarkların çıkarlarından daha önemli olduğunu unutmadan karar alabilirseniz demokrasiyi yaşayabilirsiniz.

Not: Yeni yılda Müslüman Türk Milleti ve İslam alemine sağlık, huzur ve başarı dolu günler diliyorum. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.