15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > Danıştay, Üyemize Şube Müdürlüğünde Yapılan Haksızlığa Geçit Vermedi

Danıştay, Üyemize Şube Müdürlüğünde Yapılan Haksızlığa Geçit Vermedi

10.03.2016 06:02 12 14 16 18 yazdır
Danıştay, Şube Müdürlüğü mülakat sınavında üyemizin mağdur edildiğine dair karar veren yerel mahkemenin kararını esastan onadı.
Danıştay, Üyemize Şube Müdürlüğünde Yapılan Haksızlığa Geçit Vermedi
Milli Eğitim Bakanlığı'nca yapılan şube müdürlüğü mülakat sınavında haksız yere düşük puan verilerek mağdur olan üyemiz için açtığımız davayı Adana İdare Mahkemesi'nde kazanmıştık. Yerel mahkemenin bu kararı bakanlıkça temyiz edilmiş olup temyiz sonucu üyemizin kazanmış olduğu dava yerel mahkemenin esasa ilişkin kısmı değiştirilmek suretiyle onanmıştır. 

Danıştay kararında "Uyuşmazlık konusu olayda; davacının alan bilgisi ve genel kültür bilgisini ölçmek amacıyla, kura usulü ile belirlenen iki sorudan, genel kültür sorusuna cevap anahtarına göre yanlış yanıt vermesi nedeniyle düşük puan verilmiş olmakla birlikte, alan bilgisi sorusuna doğru yanıt verdiği halde, 65'er puanla eksik puanla değerlendirildiği ve diğer haneler yönünden ise, bu işlemin hukuka uygunluk denetiminin Anayasanın 125. maddesinde ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 2. maddesinde belirlenen hukuki sınırlar içinde yapılabilmesi için davalı idarece soruların yanıtlarına komisyon üyelerince takdir edilen ve yönetmelikte belirlenen başarı düzeyinin altında olan puanların gerekçelerinin ortaya konulmadığı ve değerlendirme formunda yer alan diğer hanelerin 65'er puan verilmek suretiyle ortalama 65 puanla başarısız sayıldığı görülmüştür.

Yukarıda belirtildiği şekilde, davacının doğru yanıt verdiği belirtilen alan bilgisi sorusu için, komisyon üyelerince 65'er puanla düşük not takdir edildiği, diğer haneler yönünden de hukuken itibar edilebilir herhangi bir sebep ortaya konulmaksızın yine 65'er puanla not takdirinde bulunmak suretiyle davacının başarısız sayıldığının anlaşılması karşısında, söz konusu sınavın başarı düzeyini oluşturan puanların belirlenmesinde davacının bilgi ve yeterliliğinin objektif ve nesnel biçimde değerlendirildiğinden söz etmeye olanak bulunmamaktadır.

Bu durumda; kariyer ve liyakat ilkeleri uyarınca kamu hizmetinin ehil kamu görevlileri eliyle yürütülmesi için yapılan sözlü sınavda, ölçme ve değerlendirme esaslarına uygun ve objektif bir değerlendirme yapılmadığı anlaşıldığından davacının görevde yükselme sözlü sınavında başarısız sayılmasına ilişkin işlemde hukuka uyarlık, dava konusu işlemi iptal eden mahkeme kararında sonucu itibariyle hukuka aykırılık görülmemiştir."  hükmüne yer verilmiştir.

Mahkeme kararının öncelikle üyemize ve eğitim camiamıza hayırlı olmasını temenni eder, sendikamız avukatları Özcan İLYASOĞLU, Ali KURAN ve Servet KADI'ya çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri