22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > HABERLER > Çocuklarımıza MAN'ları değil HAN'larımızı Öğretelim

Çocuklarımıza MAN'ları değil HAN'larımızı Öğretelim

02.01.2017 23:32 12 14 16 18 yazdır
Kadirli ve Sumbas İlçe Başkanlıklarımız "Çocuklarımıza MAN'ları değil HAN'larımızı Öğretelim" Kampanyası düzenledi.
Çocuklarımıza MAN'ları değil HAN'larımızı Öğretelim
Sosyal medya üzerinden Kadirli İlçe Başkanımız Halim HALLAÇ ve Sumbas İlçe Başkanımız Süleyman KIRPIK çağrısı üzerine hayırsever öğretmenler, eğitim çalışanları ve vatandaşlarımız ile esnaflarımız kampanyayı büyük ilgi gösterdi.

Kampanyamız devam etmektedir.


"ÇOCUKLARIMIZ MAN'LARI DEĞİL HAN'LARI OKUSUN" PROJESİ

 

 

Proje Adı; "Çocuklarımıza MAN'ları değil HAN'larımızı Öğretelim" , "Okullarımızda Çocuklarımız HAN'ları Okuyor", "Çocuklarımız MAN'ları değil HAN'ları Örnek Alsın." "Çocuklarımız Man'ları Değil Han'ları Okusun" Projesi

 

Gerekçe; Ulu önderimizin "Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.","Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benliğine, millî an'anelerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir." emirleri üzerine çocuklarımızı yetiştirmek görevimiz olmalıdır. "Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir."

 

Hepimizin çocukluğunda bir veya birkaç kahramanı olmuştur. Çocukluğumuzda olduğu gibi, günümüz çocukları da bazı karakterleri gözünde büyüterek, onları kendi hayal dünyalarında kurgulayarak bir yerlere koyarlar, efsaneleştirirler.

 

Bu, çoğu zaman çizgi film karakterleri olur. Bu yaşlarda çocuğun örnek aldığı şahsiyetler, gelecek hayatında karakterinin şekillenmesinde önemli roller oynar.

 

Günümüzde Çocuklar kendilerine kahraman seçiyor, fakat bunlar genellikle yabancı kültürlerin yansıması olan birtakım hayal ürünleri. Misal verecek olursak günümüzde çocuklar Süpermen, Spiderman, Batman gibi sahte kahramanlara özenmekte ve bunlar gibi hareket etmeye çalışmaktadırlar. 

 

Geçtiğimiz yıllarda bir çocuğun kendini örümcek adam zannederek beşinci kattan atlayarak hayatını kaybetmesi gibi bir çok yaşanmış hadise malumunuzdur. Bir başka çizgi film, çocuklarımızın pokemonlar gibi sahte kahramanlara özendirilmeleri söz konusudur. Bu tür çocuk yayınlarının birçok zararlı yönü vardır. Bunlardan önemlisi ise Türk Kültürünü baltalamasıdır.

 

Bu tür yapıtlar bizim kültürümüzü yok etmekten ve hayalperest, şizofren bir Türk toplumu oluşturmaktan başka gaye gütmemektedir. Bunun başlıca sebebi ise çocuk edebiyatı alanında yeterli çalışma ve birikime sahip olmamamızdır. Türk çocuğu Şirin Babayı, Noel Babayı bilirken kendi öz değeri olan Dede Korkut'tan habersizdir. 

 

Kendi öz değerlerinden mahrum büyüyen çocukların gençlik yılları da aynı doğrultuda devam etmektedir. Bu bağlamda Kültür Bakanlığı ve değerli yazarlarımıza, edebiyat öğretmenlerimize büyük işler düşmektedir. Bakanlık çocuk edebiyatıyla ilgili olarak uzmanlarla çalışmalı, kaliteli ve değerlerimizi tam anlamıyla yansıtan kitaplar bastırmalı, çizgi filmler, filmler yaptırmalıdır.


Yazarlar bu konulara ağırlık veren kitaplar yazmalıdırlar. Tabi bu çalışma sadece bunları yapmakla bitmiyor, bu çalışmaları güzel bir şekilde geniş kitlelere ulaştırmalıdır. Yoksa yapılan çalışmaların raflarda kalması kimseye fayda getirmez. Bunların tanımı en üst seviyede yapılmalı ve büyük televizyon kanallarında yayınlatılmalıdır.

 

Şu an piyasada yabancı kültürleri anlatan yüzlerce çocuk kitabı olmasına rağmen bizim yalnızca çok eskimiş ve değişmeyen sıradanlaşmış Nasreddin Hoca ve Keloğlan hikâyelerinden başka çocuklara uyarlanmış meşhur hikâyelerimiz yoktur.

 

Çizgi film olarak son günlerde güzel bir takım çalışmalar var. Fakat onlarda çocukların yaş seviyesinin biraz üzerine hitap ediyor. Bahsettiğimiz çizgi filmlerden İstanbul'un Fethi ve Çanakkale Savaşları çizgi filmleri bunların en güzel örneklerdir. Fakat bunlarda dar bir çerçevede kalıyor. Büyük televizyon kanallarında yayınlanmadığı için genele hitap edemiyor ve bu çalışmalar Süpermenlerle yarışta çok gerilerde kalıyor.

 

Bunlardan bir tanesi de Boğaç Han adlı bir çizgi film. Bildiğiniz üzere Boğaç Han Dede Korkut hikâyelerinden biri. Bu hikâye gayet güzel bir şekilde çizgi filme uyarlanmış. Fakat hiçbir televizyon kanalı bu çalışmayı yayınlamıyor. Bu yapıtla anlatılanlar bizim kültürümüzü Türk geleneklerini yansıtmaktan çok uzak.

 

Hikâye kısaca şöyle; Hanlardan birinin bir oğlu oluyor. Türk geleneklerince bir çocuğa ad koymak için onun bir kahramanlık yapması beklenir, bir kahramanlık yaptıktan sonra ona bir ad konur. Bu çocuk arkadaşlarıyla oyun oynarken kendilerine doğru bir boğa hızla geliyor ve etrafta bir yaygara, herkes onları uyarıyor. Arkadaşları kaçıyor, çocuk hiç pozisyonunu bozmadan dönüyor ve boğayı bir yumrukta yere seriyor. Bunun üzerine Dede Korkut geliyor ve çocuğa Boğaç adını koyuyor. Ve duasını yapıyor. Adını ben verdim, yaşını Allah versin... Diyerek devam ediyor.

 

Bu örnek Türklerde ad koyma geleneğine çok güzel bir emsal teşkil ediyor. Türk çocukları bilmem ne MAN'lar yerine bizim öz değerlerimiz olan HAN'lara özenmeye çalışsalar daha iyi olmaz mı? Tarihimizin derinliklerinde binlerce kahraman mevcut binlercesi de ortaya çıkmak için bekliyor.

 

Bu konularda eser üreten yazarlarımız mevcuttur.

 

Örnegin;

 

1- Eğitimci, Yazar Hasan KALLİMCİ,

http://www.hasankallimci.com/

 

2- Eğitimci, Yazar Ahmet AYKOL,

http://www.kitapyurdu.com/yazar/ahmet-aykol/153121.html

 

3- Eğitimci, Yazar Suat TURGUT,

http://www.kahramanlar.org/

 

Tarafından kaleme alınan ve resimlenen ADAM OLMUŞ ÇOCUKLAR ve daha onlarca milli ve manevi degerleri içeren kitap setleri bulunmaktadır.

 

Bu eserler büyük ve olağanüstü toplum ve kahramanlık olaylarını anlatan eserlerdir. Eserlerde milletin tarihinden, kültüründen ve diğer özelliklerinden izler bulunur. Yabancı kültürlerin kahramanlarını değil kendi kültürümüzün kendi tarihimizin kahramanlarını anlatan bu eserleri her Anne ve Babanın çocuklarına okutabileceği eserlerdir.

 

"Çocuklarımıza MAN'ları değil HAN'larımızı Öğretelim" , "Okullarımızda Çocuklarımız HAN'ları Okuyor", "Çocuklarımız MAN'ları değil HAN'ları Örnek Alsın." sloganları çerçevesinde yazarlar ile görüşülerek yapılacak bir anlaşma ile bastırılan kitapların önsözünde yer alacak Belediye Başkanımızın giriş yazısı ile birlikte temin edilecek kitaplar okul kitaplıklarına, Sınıf Öğretmenleri ve Türkçe Öğretmenlerine verilerek öğrenciler tarafından okutulması sağlanmalıdır.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri