16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Birleştirilmiş Sınıflı Okulların Taşıma Kapsamına Alınmasını İstedik

Birleştirilmiş Sınıflı Okulların Taşıma Kapsamına Alınmasını İstedik

02.07.2014 22:59 12 14 16 18 yazdır
İl Genelinde Birleştirilmiş Sınıflı Okulların Taşıma Kapsamına Alınmasını Talep Ettik
Birleştirilmiş Sınıflı Okulların Taşıma Kapsamına Alınmasını İstedik

Sayı

ŞMT.400.80/

02/07/2014

Konu

:  Birleştirilmiş Sınıflı Okulların

   Taşıma Kapsamına Alınması

 

 

OSMANİYE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

 

 

Bilindiği üzere sendikamız okul ve kurum ziyaretlerinde bulunarak eğitim-öğretimle ilgili sorunları yerinde tespit etmekte, tespit edilen sorunları "Sorumlu Sendikacılık" anlayışı içerisinde çözümün bir parçası olmak adına Devlet yetkililerine iletmektedir.

 

Özellikle yaptığımız köy ilköğretim okulları gezilerimizde köy okullarının çoğunda; öğrenci sayısının azlığı, öğretmen ihtiyacı, derslik sayısının yetersizliğinden dolayı ortaokul öğrencilerinin taşıma kapsamına alınarak şehir merkezine taşındıkları, fakat ilkokul çağındaki çocukların taşıma kapsamına alınmayarak genellikle çok az öğrenci ile birden fazla ilkokul sınıfının birleştirilmesiyle bir öğretmen tarafından birleştirilmiş sınıf uygulaması yapıldığı, öğretmenlerimizin okullara ulaşım sıkıntılarının bulunduğu, birer ikişer öğretmenle eğitim öğretimin müdür yetkili öğretmenlerle hem yönetici hem öğretmen olarak sürdürülmeye çalışıldığı görülmektedir.

 

Müdürlüğünüze yapmış olduğumuz bilgi edinme başvurusu sonucunda tarafımıza verilen bilgi ve belgelere göre il genelinde Bahçe ilçesinde 1 okul, Düziçi ilçesinde 15 okul, Hasanbeyli ilçesinde 2 okul, Kadirli ilçesinde 16 okul, Merkez ilçesinde 7 okul, Sumbas ilçesinde 3 okul, Toprakkale ilçesinde 2 okul olmak üzere toplam 46 okul birleştirilmiş sınıflarda eğitim öğretim yapmaktadır.

 

Bu bağlamda eğitim öğretimde kalitenin artırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması açısından bu okulların civar yerleşim yerlerindeki daha büyük okullara taşınmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz. Örneğin, ilimiz merkez ilçesi dağ köyleri ile ova köylerinin orta noktalarına örneğin Kadirli yolu üzerindeki köy okullarının bir okulda, Bahçe Köyü civarındaki köylerin bu civara yapılacak bir okula, Gaziantep yolu solunda yer alan köylerimizin Mamure İlköğretim okulunda toplanması, yolun sağ tarafındaki dağ köylerindeki öğrencilerinde bu civara yapılacak büyük bir okulun taşıma kapsamında bu köylerdeki öğrencileri toplayarak eğitim-öğretim verilmesi Kamu kaynaklarının israf edilmeden, en verimli bir şekilde kullanılmasına vesile olacaktır.

 

Yukarıda yer verdiğimiz Osmaniye merkez ilçesi için önerdiğimiz birleştirilmiş sınıflı okullar modeli diğer ilçelerimiz içinde geçerlidir. İlimizde yapılacak bir toplantı vesilesi ile bu okulların taşınacağı veya yeni yapılacak okulların yerleri tespit edilebilir. Bu okulların yapımı için hayırsever vatandaşlarımız ve iş adamlarımız bu noktalara okul yapımı için teşvik edilebilirler.

 

Yapılacak bu uygulama ile köylerde ikamet eden velilerimiz kente göçmeyecek veya çocuklarını merkezde bulunan okullara kaydettirerek okutmayacaklardır. Belirtilen merkezlere açılacak tam donanımlı okullarımızla eğitimde kalite yakalanacaktır.

 

Bu bağlamda; yapılacak çalışmalar birleştirilmiş sınıflı okullarda zor şartlarda görev yapan öğretmenlerimizin moral ve motivasyonlarını artıracak olup hizmette verimliliğin artmasına neden olacaktır.

 

Bu nedenle de, birleştirilmiş sınıflı okullar hakkında bir çalışma yapılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması için birleştirilmiş sınıflı okulların taşıma kapsamına alınmasıhususunda;

 

Gereğini arz ederiz.

 

 

                                                               Cihat KARAKUŞ                    Ahmet KANDEMİR

                                                         Şube Mevzuat Sekreteri                  Şube Başkanı

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri