22 Ekim 2018 Pazartesi
Anasayfa > HABERLER > BİR YILLIK HİZMET İÇİN KİM NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

BİR YILLIK HİZMET İÇİN KİM NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

04.02.2017 23:09 12 14 16 18 yazdır
Emekli memurlarımızın 27.01.2017 tarihinden itibaren 1 yıl içinde örneğini yayınladığımız dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
BİR YILLIK HİZMET İÇİN KİM NE KADAR İKRAMİYE ALACAK?

27.01.2017 tarih ve 29961 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6770 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1. maddesi ile 8.6.1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununa geçici 226. maddesi eklenmiştir.


"GEÇİCİ MADDE 226- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce otuz yıldan fazla emekli ikramiyesine müstahak hizmet süreleri bulunmasına rağmen, otuz tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, otuz yılı aşan her tam hizmet yılı için 50 Türk lirasının altında olmamak üzere, görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek emekli ikramiyesinin, kendilerinin veya hak sahiplerinin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden bir yıl içerisinde başvuruda bulunmaları şartıyla, 7.500 Türk lirasına kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren üç ay içerisinde, varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödenir. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce başvuru yapıp dava açmamış olanların başvuruları, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılır. Bu fıkra kapsamında ödenecek toplam ikramiye tutarı hiçbir şekilde 100 Türk lirasının altında olamaz.


Görülmekte olan davalarda ayrıca bir başvuru şartı aranmaksızın bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde, dava öncesi yapılan idari başvuru tarihinden itibaren işleyecek kanuni faiziyle birlikte hesaplanacak tutar birinci fıkra hükümlerine göre ödenir. Mahkemelerce, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış davalarda davanın konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına karar verilir. Yargılama giderleri idare üzerinde bırakılır ve vekalet ücretinin dörtte birine hükmedilir. Ayrıca, ilk derece mahkemelerince verilen kararlar hakkında Sosyal Güvenlik Kurumunca kanun yollarına başvurulmaz ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan itiraz veya temyiz başvurularından vazgeçilmiş sayılır."


5434 sayılı kanunun geçici 226. maddesi gereği 30 yılın üzerindeki hizmet sürelerine emeklilik tazminatlarının ödenmesi gerekmektedir.


Yaşayan memur emeklilerimizin kendisi vefat eden emeklilerimizin ise hak sahipleri tarafından en son emekli oldukları işyerinden alacakları hizmet yılı belgesi ile aşağıda bulunan adrese 27.01.2017 tarihinden itibaren 1 yıl içinde dilekçe ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.


Kanun Resmi Gazete'de 27 Ocak 2017 tarihinde yayımlandığı için, ikramiye başvurularının 26 Ocak 2018 tarihine kadar bir yıllık sürede yapılması gerekiyor. 


MEMURUN KENDİSİ İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE


VEFAT ETMİŞ MEMURUN HAK SAHİPLERİ İÇİN ÖRNEK DİLEKÇE


YAZIŞMA ADRESİ: 

SGK Başkanlığı / Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü / Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı
Sıhhiye / ANKARA


BİR YILLIK HİZMET İÇİN KİM NE KADAR İKRAMİYE ALACAK? 
Not: Tablodaki rakamlar, ilgili yılda 1 Ocak'ta emekli olanlar için hesaplanmıştır.


Emekli memur hangi yılda emekli olduysa ek göstergesine göre tablodaki rakamı fazla çalıştığı yıl ile çarparsa alacağı toplam ek ikramiyeyi bulacaktır.


Örneğin, 3000 ek göstergeli ve 35 yıl hizmeti bulunan bir memur 1 Ocak 1996 tarihinde emekli olduysa, 5 yıllık hizmeti için 250 lira ikramiye alacak. 


3000 ek göstergeli bir öğretmen 35 yıl hizmet üzerinden 1 Ocak 2006 tarihinde emekli olmuşsa 5 bin 153.20 lira ikramiye alacak. Aynı öğretmen 2010'da emekli olmuşsa 5 yıl için kendisine 7 bin 157.20 lira ikramiye ödenecek.


Alınacak ek kramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı ilk yıl ödenecek. Kalan kısmı ise bir yıl sonra yasal faiziyle birlikte ödenecek.


İlgili Haberler:

ÖĞRETMENE, POLİSE EN AZ BİN LİRA İKRAMİYE FIRSATI


30 YILDAN FAZLA HİZMETİ OLANLAR, EMEKLİ İKRAMİYESİ ALMAK İÇİN NE YAPACAK?


30 YIL ÜZERİ HİZMETLERE EMEKLİ İKRAMİYESİNDE, SORU VE CEVAPLAR


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri