23 Ekim 2018 Salı
Anasayfa > HABERLER > BİLGİ EDİNME DEĞERLENDİRME KURULU OKÜ'YÜ UYARDI

BİLGİ EDİNME DEĞERLENDİRME KURULU OKÜ'YÜ UYARDI

08.12.2014 22:00 12 14 16 18 yazdır
Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'ni bilgi edinme başvuruları konusunda uyardı.
BİLGİ EDİNME DEĞERLENDİRME KURULU OKÜ'YÜ UYARDI
Kadirli Meslek Yüksekokulu'nda görev yapan bir üyemiz, okul müdürlüğüne bilgi edinme müracaatı yaparak bir kısım bilgi ve belgelerin paylaşıma açılmasını talep etmişti.

Üyemizin bu talebinin Yüksekokul Müdürlüğü tarafından reddedilmesi üzerine üyemiz Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'na itiraz ederek okul müdürlüğünün verdiği red cevabının iptalini istemiştir.

Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu'da üyemizin itiraz talebini görüşerek, bilgi edinme talebini oy birliği ile haklı bulmuş ve haklı bulmanın yanında aldığı kararla da üniversiteyi uyarmıştır.

Kurul kararında; "İtiraz sahibinin talep etmiş olduğu bilgilerin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununda yer alan istisnalar kapsamında kabul edilemeyeceği değerlendirildiğinden, hali hazırda kurum kayıtlarında mevcut olması halinde 4982 sayılı Kanunun 5 inci maddesi uyarınca başvuru sahibine verilmesi gerektiğinin,

Mezkur bilgilerin kurum kayıtlarında mevcut olmaması durumunda ise başvurunun 4982 sayılı Kanunun 7 nci maddesi 3 üncü fıkrasının "istenen bilgi veya belge, başvurulan kurum ve kuruluştan başka bir yerde bulunuyorsa, başvuru dilekçesi hu kurum ve kuruluşa gönderilir ve durum ilgiliye yazılı olarak bildirilir" hükmü uyarınca Yükseköğretim Kurumuna gönderilmesi, keyfiyetin başvuru sahibine yazılı olarak bildirilmesi ve söz konusu mevzuatın uygulanmasında daha dikkatli olunması hususunda ilgili personelin dikkatinin çekilmesi gerektiğinin, Kadirli Meslek Yüksekokulu Müdürlüğüne bildirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir." denilerek hem bilgi edinmeden sorumlu personelin hem de üniversitenin uyarılmasına karar vermiştir.


Bu karar üzerine üniversite yönetiminden beklentimiz, rektörlük ve bağlı birimlere yapılacak olan bilgi edinme başvurularının 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde zaman kaybedilmeksizin, etkin ve süratli bir şekilde sonuçlandırılması için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bu konuda birimler bazında görevli personellerin uyarılması ve başvurularda gerekli hassasiyetin gösterilmesi için gerekli önlemlerin alınmasıdır.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri