bilgi güncelleme
20 Ocak 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Ahmet Kıraç > Bakan, Okul Müdürlerine Baktı!
Ahmet Kıraç

Bakan, Okul Müdürlerine Baktı!

07.02.2014 14:41 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ahmet Kıraç
MEB Bakanımız 2011/40 nolu genelgesiyle; Okul Aile Birlikleri hesabına, kayıt dönemlerinde ve diplomaların verilmesi sürecinde hiçbir şekilde para yatırılmaması-bağış alınmamasını istedi. Veli bu hesaba parayı gönüllü de yatırsa Okul Müdürlerini yakarım dedi ve fitili ateşledi. Ülkenin dört bir yanında görev yapan okul müdürleri çeşitli cezalara çarptırıldı. Okul Aile Birliğinin hesabında para var diye ceza almak; hayaldi gerçek oldu!
 
İyi de oldu!
Sen misin, okulları ve eğitimi bakandan daha çok düşünen?
Sen misin, kraldan daha çok kralcı geçinen?
Velhasıl sen misin emre itaat etmeyen?
Bakandır, başlılara baş eğdirir, dizlilere diz çöktürür.
 
Kanun ve yönetmeliklerle belirlenmiş hususlar genelgeyle yok sayılır. Fakat bakanımız bir açık kapı bırakmış. Kayıt dönemleri hariç ne yapıyorsanız yapın dercesine. Bana sorarsanız bu açık kapıdan girmeyi hiç düşünmeyin. ( Hoş bana soran da yok! )
 
Okul Müdürünün görevi, okulu yaşatmak ve geliştirmektir.
Okulun amacını gerçekleştirmek için elektrik, su, ADSL ve yakıt giderleri karşılanmaktadır.
 
Bunlar bir okulun yaşaması için fazlasıyla yetmez mi? Okul Aile Birliği kurmak neyine yönetim oluşturmak neyine, hele bir de Okul Aile Birliği hesabı açtırmak ve velilere bu hesap numarasını vermek! Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu yedi üyeden oluşur, üstelik başkanı da değilsindir ama ceza sana verilir.
 
Yok artık!
 
Sen İmam- Hatip misin?
Her Cuma ve bayramlarda cemaatten yardım alacak,
Velileri cemaatle mi karıştırdın?
 
Sen, Başbakan mısın, Bakan mısın, Vali misin, Kaymakam mısın? Hali vakti yerinde olanların eğitim-öğretime katkısını sağlayacak, teşvikler verecek, kampanyalar düzenleyecek.
 
Yerini bil Okul Müdürüm!
Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi eğitimin ve eğitimcinin ihtiyaçlarını karşılayacak güçtedir! Bilmiyor musun MEB'E ayrılan bütçe diğer bakanlıklardan fazla ve gittikçe de artıyor?
 
Ha sana düşen; ihtiyaçlarını İl/ İlçe MEM'lere yazıyla bildir, ihtiyaçların hemen karşılanacaktır. Aldırma; okulu Müdür yönetir, ne biçim Müdürsün bunları da mı bizden istiyorsun sözlerine. Hırsız gözüyle bakılmaktan daha iyidir. Yerel imkânlarla karşılansın tavsiyeleri de yapılabilir. Sakın ha!
 
Ha bir de sakın ha sakın; hesaba para yatınca ceza alıyorum diye, velilerden kırtasiye, toner, çeşme, lamba, boya vb. ( saymakla bitmez) getirmesini isteyeyim deme.
 
 
Daha önceleri iyi Müdür; veli desteğini arkasına almış, eğitimin seviyesini yükseltmiş, Sınavlarda çıtayı artırmış, Stratejik planlama yapmış ve adım adım gerçekleştirmiş, okulunun ihtiyaçlarını karşılayan hatta yeri gelince başka okullara bile destek çıkabilen, organizasyonları başarabilen idi.
 
Bu ülkede birçok kavramın içi boşaltıldığı gibi müdürlüğünde işi boşaltılmışa-boşaltılacağa benziyor. Bazı müdürler sendikalardan ses çıkmıyor diye sızlanıyorlar. Sendikalar bağış alınmasını savunamazlar. Çünkü okulların ihtiyaçlarını karşılamak temelde devletin görevidir. Emre uyulsa ceza alınmayacaktı ve daha iyi müdür olunurdu.
 
 
Artık okullar Okul Aile Birliğine bağış almayacağına/alamayacağına göre; Okullarımız Bakana emanet olacak, ihtiyaçlarımızı üst kurumlara bildireceğiz ve ihtiyaçlarımızı karşılayacağız.
 
İhtiyaçlarımız karşılanır mı dersiniz?
Neden olmasın, yerel kaynaklar kurutulduğuna göre; okulların ihtiyaçlarına ayrılan ödeneklerden karşılanır. Okul Müdürleri de derin bir nefes alır!
 
İl/İlçe MEM'lere ihtiyaçlarımız için yazı yazmak, velilerden okul için talepte bulunmaktan daha kolaydır.
 
Kıssadan hisse:
 
Adamın biri bütün parasını kumarda kaybetmiş. Sonunda evdeki tosunu da kumara basmış. Tabiî ki onu da kaybetmiş. Yürüye yürüye eve gelirken kendi kendine söyleniyormuş:
 
Tosunu da yedik ama iyi kumar oldu!
 
Okul Müdürleri cezayı yedi ama okullar da ihya olmuştu.
 
Bu hizmetlerinizden dolayı teşekkürler Okul Müdürlerim!
Teşekkürler Fedakâr öğretmenlerim!
Katkılarınızdan dolayı teşekkürler velilerim!
 
 
 
Ahmet KIRAÇ
 
Türk Eğitim-Sen Osmaniye Şubesi
 Disiplin Kurulu Başkanı
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.