29 Eylül 2020 Salı
Anasayfa > HABERLER > ALA CAMİİ ASLINA UYGUN KALMALIDIR

ALA CAMİİ ASLINA UYGUN KALMALIDIR

06.12.2019 14:40 12 14 16 18 yazdır
Ala Camii restoresi uygulaması var olan mabedin aslını inkardan bir şey değildir.
ALA CAMİİ ASLINA UYGUN KALMALIDIR
Türk Eğitim- Sen Kadirli İlçe Başkanlığı olarak ;tarihi dokusu gözetilmeden yapılan ve şu haliyle yapay farklı bir şekilde gözümüze sokulan Ala Camii restoresi uygulaması var olan mabedin aslını inkardan bir şey değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yetişmiş bütün sanat tarihçilerine sorun bu yapılanın yanlış olduğunu ifade edecektir. Kadirli tarihi ile özdeşleşen Ala Camii bizim için korunması ve gelecek nesillere olduğu gibi bırakılması gereken bir mabedimizdir. Bugün Ala Camii’ye bu yapılanlara seyirci kalmak, görmemezlikten gelmek, Kadirli insanına ve tarihe hakarettir.

Yapılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini bekliyoruz. Bu yanlış tarihi yok etme ve karartma çalışmalarına bir Kadirli’li olarak sesimizi bütün ulusal platformlarda yükselterek devam edeceğimizin bilinmesini isteriz.

Bunun yanında var olan iddialar da çok ilginç: bu kapatılma şeklinin yapıda bulunan mahzen vb. bölümler de bulunduğu iddia edilen tarihi eserlerin ortadan kaldırılması düşüncesi ile yapıldığı duyumları tarafımıza ulaşmaktadır. Yetkililerin konu hakkında acilen açıklama yapmasını da bekliyoruz. Çalınmak istenen ne, gizlenen nedir? Mahzen de ne vardır? Bu gizlemenin ardından yapılan demir çatının söküleceği iddiası da mevcut. Bu işin uzantısı nereye kadar, kime kadardır?
Kamu oyu bu soruların cevabını bekliyor.

Saygılarımızla
TÜRK EĞİTİM- SEN KADİRLİ İLÇE BAŞKANLIĞI
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri