15 Aralık 2018 Cumartesi
Anasayfa > HABERLER > 4/C'li personelin kadroya geçirilmesi bekliyoruz

4/C'li personelin kadroya geçirilmesi bekliyoruz

13.04.2014 17:32 12 14 16 18 yazdır
Her seçim öncesinde popülizm yapılarak 4/C'li personelin kadroya geçirilmesi kullanılmaktadır. Bir an önce "4/C'li personelin kadroya geçirilmesi bekliyoruz"
4/C'li personelin kadroya geçirilmesi bekliyoruz
Yedi Ocak Mah. Akyar Cad. 12508 Sok. No:1 (Devlet Bahçeli Bulvarı 3 .Etap Turkuaz Market yanı) OSMANİYE adresinde olan yeni hizmet binamızda Türkiye Kamu Sen İl Temsilcimiz Beyazıt Aslan ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanımız Ahmet Kandemir başkanlığında kamudaki 4/C li personel üyelerimizle birlikte 4/C'li personelin kadroya geçirilmesi konuşuldu.


Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır ezilen, hor görülen, en temel insan hakkından dahi mahrum bırakılan, ailelerinden koparılan, güvencesiz bir geleceğe mahkûm edilen sözleşmeli personelin sesini yetkililere duyurmaya çalışmaktayız. Yaptığımız eylemlerle, gerçekleştirdiğimiz mitinglerle, başlattığımız kampanyalar ve yürüttüğümüz hukuk mücadelesiyle, güvencesiz, güvensiz, örgütsüz, emek düşmanı, esnek ve sözleşmeli personel çalıştırılması uygulaması olan 4/C istihdamına karşı tek başımıza mücadele vermekteyiz.

Ancak hükümet, bütün uyarılarımıza rağmen, insan onuruna yakışmayan, sosyal devlet ilkesine uymayan,  "kamu hizmeti" anlayışını zedeleyen, 4/C uygulamasını ısrarla sürdürmektedir.

Özelleştirilerek faiz lobisine peşkeş çekilen kurumlarımızın kara bahtlı çalışanları, önce işlerinden olmuşlar, Sonra işsizlikle tehdit edilip, 4/C'li çalışmaya, açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm edilmişlerdir.


2013 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 4/C'lilerin kadro taleplerini yeterince gündeme getirmeyen malum konfederasyonun, Başbakan ve Bakan ziyaretleriyle günah çıkarma çabaları da bir aldatmacadan ibarettir. Adaletsizliği ilke, haksızlığı gelenek haline getirenler; sorunları çözmemek için direnmekte, bunların yandaşları da göstermelik girişimlerle günü kurtarmaya çalışmaktadırlar.

Toplu sözleşme sürecinde ve sonrasındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında 4/C'li çalışanların kadroya geçirilmesine ve statülerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmaların yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Daha önce gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizde ve toplantılarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, defalarca 4/C'li çalışanların statüleriyle ilgili bir düzenleme yapılacağını ifade etmiştir. Hatta bu yönde alternatifli bir çalışma yapıldığını belirtmiştir. 2012 ve 2013 yıllarında gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu kitapçıklarda 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi, kanun tasarısı hazırlanan konular arasında sayılmış, 28 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen en son kurul toplantısı sonrasında da bu konu, Kurul kararlarında yer almıştır.

Fakat en son yapılan 2014 yılı Mart ayı Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı Sayın Bakan Faruk ÇELİK'in Başkanlığında 20/03/2014 Perşembe günü saat 10:00'da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilmiş toplantı kararlarında 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi kanun tasarısı yer almamıştır.

Sürekli olarak bazı gazete haberlerinde 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi, kanun tasarısı hazırlandığı meclise sevk edilecegi yazılıp çizilmektedir.

2014 yılı şubat ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 4-C statüsünde çalışanların 4-B statüsüne geçme taleplerini saygıyla karşıladıklarını ancak bu taleple ilgili henüz karar aşamasında olmadıklarını söylemiştir.

Ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4/C'li çalışanların kadroya geçirilmesini popülizm olarak değerlendirmiş, gündemlerinde 4/C'lilerin kadroya geçirilmesi gibi konunun bulunmadığını söylemiştir. 

Ne yazık ki, yıllardır hayal satıp, gerçeklerle bizleri perişan edenler; bu karar ile de en iyi bildikleri şeyi, ayrımcılığı, adaletsizliği ve mağdur etmeyi başarmışlardır. Dünyanın en büyük 17 ekonomisi arasında yer almasıyla övünülen Türkiye'nin, 50 bin 4/C'linin kadroya geçirilmesinin popülizm olduğunu ifade etmek, en büyük tutarsızlıktır.  50 bin 4/C'linin kadroya geçirilmesiyle bütçeye gelecek ek yük, yandaşların bir ayakkabı kutusunu bile dolduracak düzeyde değildir.  

Bugüne kadar ihmal edilen, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi aşamasında unutulan ama sabır ve sükûnet içinde durumlarının düzeltilmesini bekleyen 4/C'li çalışanlarımız, bugün büyük bir hayal kırıklığı içerisinde, kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesini, tutanak altına alınan kadro haklarının iadesini beklemektedirler. Bu bakımdan insan haklarına ve sosyal devlet ilkesine aykırı şartlar altında kaderine terk edilen 4/C'li çalışanlarımızın kadroya geçirilmeleri asla popülist bir uygulama değil, verilen sözlerin yerine getirilmesi anlamı taşımaktadır. 4/C'li çalışanlarımızın kadroya geçirilmesi hukuki ve ekonomik bir düzenlemenin ötesinde, insani ve ahlaki bir zorunluluktur. Türkiye Kamu-Sen olarak iktidarı, verdikleri sözlere tutmaya, altına imza attıkları tutanaklara sahip çıkmaya davet ediyoruz. Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında karar altına alınan, 4/C'li personelin kadroya geçirilmesi, 2005 yılından sonra göreve başlayan personele ilave bir derece verilmesi, disiplin cezalarının affı, yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesi, emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kaldırılması, öğretim elemanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi gibi konuların hazırlanan torba kanuna eklenerek bir an önce yasalaşması zorunludur. Aksi bir durum, iktidarın güvenilirliğinin sorgulanmasına, sosyal diyalog ve toplu sözleşme sisteminin çökmesine neden olacaktır.  

Biz, istihdam anlayışının güvenceli, sürekli ve uluslar arası sözleşmelerdeki "düzgün iş" kavramına uygun hale getirilmesini istiyoruz. Bu yöndeki mücadelemizi, bütün 4/C'li personel kadroya geçirilinceye ve kamu görevlilerimizin temel sorunları çözülünceye kadar sürdürmeye kararlıyız.

Her seçim öncesinde popülizm yapılarak 4/C'li personelin kadroya geçirilmesi kullanılmaktadır. Bir an önce "4/C'li personelin kadroya geçirilmesi bekliyoruz"
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri