16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > 2011-2012'de resen atanan öğretmenler dava açabilir

2011-2012'de resen atanan öğretmenler dava açabilir

04.08.2014 00:44 12 14 16 18 yazdır
Resen atamaları yapılan norm kadro fazlası öğretmenlere il içi yer değiştirmede haksızlık yapılmaktadır.
2011-2012'de resen atanan öğretmenler dava açabilir

Şöyle ki;

06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 26. maddesi 15. fıkrasında; "Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümler gereğince; norm kadro fazlası olan öğretmenlerden görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilenlerin görevli oldukları eğitim kurumunda çalışmaları gereken 3 yıllık sürelerinin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri de birlikte değerlendirilecektir.

Bu hükümlere rağmen hem Haziran dönemi il içi yer değiştirme duyurusunun 4. maddesinde; "4- Norm kadro fazlası öğretmenler ile 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim ve öğretim yılından itibaren görevli olduğu okulun dönüştürülmesi, kapatılması ya da norm kadro uygulaması nedeniyle görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerden, bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıllık çalışma şartı aranmaz." açıklamaları,

Hem de Temmuz dönemi il içi yer değiştirme duyurusunun 5. maddesinde; "5- Norm kadro fazlası öğretmenler ile 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim ve öğretim yılından itibaren görevli olduğu okulun dönüştürülmesi, kapatılması ya da norm kadro uygulaması nedeniyle görev yerleri değiştirilen öğretmenlerin yer değiştirmelerinde, bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıllık çalışma şartı aranmayacaktır." açıklaması

Nedeniyle idarece resen yerleri değiştirilen öğretmenlerden bulundukları eğitim kurumunda en az 3 (üç) yıllık çalışma şartı aranmayacak olup Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 26. maddesi 15. fıkrasına göre bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilip 3 yıl bulunarak il içi yer değiştirme istekleri onaylanmaktadır.

Fakat il içi yer değiştirme duyurularında 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim ve öğretim yıllarında görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerin görev yeri değiştirilmeden önceki okulundaki görev süresi ile birlikte 3 yılı doldurması halinde il içi yer değiştirme başvurusu onaylanırken,

İl içi yer değiştirme duyurusundaki açıklamalar nedeniyle 2011-2012 eğitim ve öğretim yıllarında görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerin görev yeri değiştirilmeden önceki okulundaki görev süresi ile birlikte 3 yılı dolduranların il içi yer değiştirme başvurusu reddedilmektedir.

Bu nedenle 2011-2012 eğitim ve öğretim yıllarında görev yerleri istekleri dışında değiştirilen öğretmenlerin il içi yer değiştirme sonuçlarına bakarak tercih etmiş oldukları okullara kendi puanlarından düşük puanlı öğretmen atanması durumunda;

Yukarıda ileri sürdüğüm gerekçelerle birlikte hazırlamış olduğu dilekçe ile idareye başvurarak tercih ettiği yere yapılan atamanın iptal edilerek Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "İl içi ve iller arası isteğe bağlı yer değiştirmeler" başlıklı 26. maddesi 15. fıkrasında; "Görevli oldukları eğitim kurumu kapatılan, norm kadro uygulaması nedeniyle görevli oldukları eğitim kurumunda norm kadro fazlası olmaları ya da haklarında yapılan soruşturma sonucu görev yerleri istekleri dışında idari tasarrufla değiştirilen öğretmenlerin, bulundukları eğitim kurumunda çalışılması gereken sürenin hesabında daha önceki eğitim kurumlarında geçen süreleri birlikte değerlendirilir." hükümleri nedeniyle görev yeri değiştirilmeden önceki okulundaki görev süresi ile birlikte 3 yılını doldurmuş olduğundan tarafının atanmasını talep edecek verilen red cevabına idari mahkemelerde dava açabilecektir.

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri