16 Ocak 2019 Çarşamba
Anasayfa > HABERLER > Tarım Alanı ve Dallarının Açılmasını Talep Ettik

Tarım Alanı ve Dallarının Açılmasını Talep Ettik

09.12.2016 14:01 12 14 16 18 yazdır
Kadirli ilçemizde veya müdürlüğünüzce uygun görülecek ilimiz merkez ve ilçelerimizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimize Tarım Alanı ve Dallarının açılması gerekmektedir.
 Tarım Alanı ve Dallarının Açılmasını Talep Ettik
Osmaniye ilinin tarımsal ürün üretiminde, gerek üretim alanı, gerekse ürün miktarı bakımından en önemli yeri, tahıllar ve diğer bitkisel ürünler almaktadır.

İlimiz tarımsal alanda kalkınmakta olan ve tarımsal arazileri bakımından zengin bir araziye sahip olup özellikle yer fıstığı ve turp üretiminde ülkemizin birinci sırasına yerleşmiş durumdadır. İlimiz verimli topraklarıyla bilinmekte olup Türkiye'nin tarım açısında en verimli topraklarının bulunduğu Çukurova sınırları içinde yer alan ilimizde, yerfıstığı, turp, buğday, soya, mısır, narenciye ve pamuk gibi ürünler yetiştirilmektedir. İlimiz ülkemizin önemli tarım merkezlerinden biri olarak bilinmekte ve topraklarının yaklaşık %39 ekili ve dikili tarım arazilerinden oluşmaktadır.

İlimizin toplam 125.012 hektar tarım alanı bulunmaktadır. Tarım arazilerinin % 84,2'lik kısmını tarlalar, kalan kısmını ise meyve, sebze arazileri ve nadasta bulunan araziler oluşturmaktadır. Tarımda, buğday, yer fıstığı, mısır, pamuk, ayçiçeği, soya ve turp ön plana çıkan ürünlerdir. Ayrıca kiraz, yağlık zeytin ve portakal üretimi de önem arz etmektedir.

2014 yılı verilerine göre, Osmaniye ilinde gıda sektöründe faaliyet gösteren 736 firma bulunmaktadır. Yer fıstığı ve ürünleri, zeytin işleme ve zeytinyağı, un ve unlu mamüller, yem ve paketleme tesisleri ilimizin ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Türkiye'de Yer Fıstığı üretiminin % 36'ı, Turp üretiminin ise % 80'i Osmaniye'de gerçekleşmektedir.
İlimizin tarımsal alanda önemli illerinden biri olmasına karşın eğitim açısından tarımsal faaliyet gösteren bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Özellikle teknolojinin hızla geliştiği, bilinçli üretimin ön planla çıktığı dikkate alındığında ilimizde tarımsal alanda eğitim veren bir eğitim kurumunun gerekliliği ön plana çıkmaktadır.

Ülke genelinde ise bir kısım illerde bakanlığımıza bağlı olarak eğitim veren tarım anadolu liseleri ve tarım meslek liseleri bulunmaktadır. İlimizin tarımsal faaliyetleri göz önüne alındığında ilimizde de bu alanda eğitim veren tarım liselerine ihtiyaç duyulmakta olup ivedilikle Kadirli ilçemizde veya müdürlüğünüzce uygun görülecek ilimiz merkez ve ilçelerimizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimize Tarım Alanı ve Dallarının açılması gerekmektedir.

Bu kapsamda; ilimizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimize Tarım Alanı ve Dallarının açılması hususunda talepte bulunduk.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri